„Cieszę się, że raz jeszcze mogę odwiedzić bliskie mi miejsca, które ukształtowały mój sposób myślenia i odczuwania. Miejsca, gdzie nauczyłem się wierzyć i żyć" - powiedział podczas homilii w Monachium Benedykt XVI.
Zaskoczenie gorącym przyjęciem Benedykta XVI w ojczyźnie dominuje w medialnych relacjach z pierwszego dnia papieskiej pielgrzymki do Bawarii.
Znamienne, że Bawarczycy witali rodaka skandując w sercu Monachium jego imię po włosku - zauważa Radio Watykańskie. Warto zauważyć żywe uczestnictwo i wiernych i ojca świętego, który nie bez wzruszenia odśpiewał z nimi zarówno pieśni religijne, jak i - przed opuszczeniem miejsca spotkania - hymn Bawarii.
Benedykt XVI powiedział, że przybywa do Bawarii "ze wzruszeniem w sercu".
"Jestem starym człowiekiem i nie wiem, ile czasu da mi jeszcze Pan" - powiedział Benedykt XVI podczas rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu, którym leciał do Monachium.
Z wielką punktualnością Benedykt XVI przybył do Monachium, rozpoczynając swoją pielgrzymkę do Bawarii.
"Cieszę się ze spotkania z mieszkańcami Bawarii, z miejscami mojego dzieciństwa i młodości, moich studiów i mojej pracy jako wykładowcy teologii oraz jako arcybiskupa Monachium i Fryzyngi" - napisał Benedykt XVI w liście opublikowanym przez diecezjalny tygodnik Muenchner Kirchenzeitung.
Pięciu księży lefebrystów francuskich, pozostających dotąd w stanie ekskomuniki, podporządkowało się papieżowi.
Polskie uniwersytety zaniedbują w badaniach myśl filozoficzną i teologiczną Jana Pawła II - stwierdzają autorzy rocznika "Teologia Polityczna", który właśnie trafia do księgarń.
Benedykt XVI zdołał postawić religię w centrum zainteresowania niemieckiego społeczeństwa, gdzie w ostatnich czasach była nieobecna - mówi jeden z czołowych watykanistów młodego pokolenia, Andreas Englisch, rzymski korespondent Bild Zeitung, w wywiadzie dla Avvenire.
"Cieszę się ze spotkania z mieszkańcami Bawarii, z miejscami mojego dzieciństwa i młodości, moich studiów i mojej pracy jako wykładowcy teologii oraz jako arcybiskupa Monachium i Fryzyngi" - napisał Benedykt XVI w liście opublikowanym przez diecezjalny tygodnik „Muenchner Kirchenzeitung".
Benedykt XVI jest jednym z laureatów tegorocznej nagrody literackiej "Procida - Elsa Morante".
Wizyta Benedykta XVI nie wpłynęła na wzrost liczby chętnych do posługi kapłańskiej. Do seminariów przyjęto o ponad dwieście osób mniej niż w roku ubiegłym - napisała Rzeczpospolita. Tymczasem do redakcji portalu Wiara.pl docierają głosy, że liczba powołań nie spadła.
Jak pogodzić naukę, a przede wszystkim teorię ewolucji, z wiarą? - Na to pytanie szukano odpowiedzi w Castel Gandolfo podczas trzydniowej debaty z udziałem papieża Benedykta XVI i 39 naukowców, jego dawnych doktorantów - podała Rzeczpospolita.
Zdaniem Stolicy Apostolskiej należy wprowadzić moratorium na wykorzystanie amunicji kasetowej.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz będzie towarzyszył Benedyktowi XVI w pierwszych dniach jego pielgrzymki do ojczystych stron - do Bawarii
Jak do zbliżającej się wizyty Benedykta XVI przygotowuje się jego ojczyzna? Radio Watykańskie zapytało o to premiera Bawarii, Edmunda Stoibera.
Celem naszego życia jest spotykać Jezusa - mówił Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej w Watykanie.
W miastach i miasteczkach w całych Włoszech kolejne place oraz ulice otrzymują imię Jana Pawła II, wznoszone są pomniki polskiego papieża i trwa zbiórka pieniędzy na dedykowane mu sanktuarium - pisze dziennik Il Giornale.
Rozpoczynająca się w sobotę wizyta papieża w Niemczech nie będzie łatwa. Szykują się antykościelne wiece, a badania pokazują rosnącą obojętność Niemców wobec religii - twierdzi Życie Warszawy.