Abp Foley: Media a ewangelizacja Afryki

O gotowości do współpracy z Kościołem na Czarnym Lądzie w stosowaniu mediów do ewangelizacji zapewnił afrykańskich biskupów przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

Abp John Foley skierował list do uczestników dobiegającej końca 21 stycznia w stolicy Tanzanii Dar es-Salaam 14. sesji plenarnej Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru. Obrady te poprzedził trwający od 16-18 stycznia I Panafrykański Kongres o Ewangelizacji.

Arcybiskup przypomina, że w roku 1995 Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Africa” zachęcał Kościoły krajów bogatszych i wyżej rozwiniętych pod względem technicznym do solidarności z Kościołem na Czarnym Lądzie. Zwrócił wówczas uwagę na potrzebę popierania i ożywienia działalności Panafrykańskiego Komitetu Biskupów ds. Społecznego Przekazu. Przygotowuje on obecnie dyrektorium kontynentalne, mający charakter programu duszpasterskiego.

Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu gotowa jest w tym służyć swoją współpracą i wsparciem – pisze jej przewodniczący. Wskazuje też na inne dziedziny, w których możliwa jest międzynarodowa współpraca. Jego zdaniem ewangelizacja winna objąć wszystkie środki przekazu, zarówno najnowocześniejsze multimedialne, jak i tradycyjne – szczególnie te, które są wytworem kultur afrykańskich. Całą tradycję ustną warto zebrać i utrwalić, by mogła służyć wszystkim. Przecież za niewiele lat jej ostatni świadkowie nie będę już żyli – dodaje abp Foley.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg