Patriarcha Bartłomiej w Radzie Europy

Cerkiew prawosławna w Turcji nie może w pełni korzystać z przysługujących jej praw - stwierdził ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola, przemawiając 22 stycznia na forum Rady Europy w Strasbourgu.

Bartłomiej I przypomniał, że Turcja odmówiła przyznania Patriarchatowi Ekumenicznemu osobowości prawnej. Jako inne przykłady podał też zamknięcie szkoły teologicznej na wyspie Chalki oraz problemy własności dóbr.

Patriarcha z uznaniem nawiązał do rozpoczętych przez Ankarę reform w celu zbliżenia się do standardów europejskich. „Zawsze utrzymywaliśmy, że Turcja, nasz kraj, posiada perspektywę europejską i zawsze byliśmy za tym, aby osiągnęła poziom norm Unii Europejskiej” – powiedział Bartłomiej I.

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola sprawował 21 stycznia liturgię św. Jana Chryzostoma w użyczonym specjalnie na tę okazję miejscowym kościele protestanckim św. Pawła. Natomiast wieczorem wziął udział w nabożeństwie ekumenicznym w intencji jedności chrześcijan w tamtejszej katedrze katolickiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg