Tekst planowanych na dziś rozważań został opublikowany przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Do nawrócenia w przeżywanym obecnie okresie Wielkiego Postu, ale także zaniechania konfrontacji na Bliskim Wschodzie oraz do modlitwy o pokój na Ukrainie i wszędzie tam, gdzie toczą się wojny zachęcił Ojciec Święty w tekście przygotowanym na dzisiejszą modlitwę „Anioł Pański”. Został on opublikowany przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Drodzy Bracia i Siostry, dobrej niedzieli!
Przypowieść, którą słyszymy w Ewangelii dzisiejszej liturgii, mówi nam o cierpliwości Boga, który pobudza nas abyśmy uczynili nasze życie czasem nawrócenia. Jezus posługuje się obrazem nieurodzajnego drzewa figowego, które nie przyniosło oczekiwanego owocu, a którego rolnik, mimo wszystko, nie chce wyciąć: chce je ponownie obłożyć nawozem, aby zobaczyć – „może wyda owoc” (Łk 13, 9). Tym cierpliwym rolnikiem jest Pan Bóg, który troskliwie uprawia glebę naszego życia i z ufnością czeka na nasz powrót do Niego.
W tym długim czasie hospitalizacji, doświadczyłem cierpliwości Pana, którą dostrzegam również w niestrudzonej trosce lekarzy i personelu medycznego, a także w nadziei i oddaniu krewnych chorych osób. Ta ufna cierpliwość, zakorzeniona w niezawodnej miłości Boga, jest rzeczywiście niezbędna w naszym życiu, zwłaszcza w obliczu najtrudniejszych i najbardziej bolesnych doświadczeń.
Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o wznowieniu ciężkich bombardowań izraelskich w Strefy Gazy, w wyniku których zginęło i zostało rannych tak wiele osób. Wzywam do natychmiastowego wstrzymania ognia oraz do odwagi w podjęciu na nowo dialogu, aby wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni i aby osiągnięto ostateczne zawieszenie broni. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest ponownie bardzo poważna i wymaga pilnego zaangażowania ze strony walczących stron i społeczności międzynarodowej.
Cieszę się natomiast, że Armenia i Azerbejdżan uzgodniły ostateczny tekst porozumienia pokojowego. Mam nadzieję, że zostanie ono podpisane jak najszybciej i przyczyni się do ustanowienia trwałego pokoju na Kaukazie Południowym.
Z wielką cierpliwością i wytrwałością nadal modlicie się za mnie – bardzo wam dziękuję! Ja również modlę się za was. Razem módlmy się o zakończenie wojen i o pokój, zwłaszcza na udręczonej Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Mjanmie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga.
Niech Maryja Panna chroni nas i nadal nam towarzyszy na drodze prowadzącej ku Świętom Wielkanocnym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
O pobycie w szpitalu, który zmobilizował Jana Pawła do nowych działań.
Jego zdaniem potrzeba na to od 20 dni do około miesiąca; "zależnie od sytuacji".
Lekarze nie określili jednak jeszcze możliwej daty wypisu Papieża ze szpitala.
Bernini zaprojektował go we współpracy z papieżem Aleksandrem VII.