Zmarł abbé Pierre

W paryskim szpitalu zmarł w wieku 94 lat obrońca ubogich, ojciec Piotr (abbé Pierre), francuski ksiądz katolicki, założyciel ruchu Emmaus.

O jego zgonie poinformował prezydent Jacques Chirac, podkreślając, że Francja utraciła wielką postać, człowieka będącego sumieniem narodu, uosabiającego sobą dobroć.

Henri Grouès, znany jako l'abbé Pierre urodził się 5 sierpnia 1912 w Lyonie, pochodził z bogatej lyońskiej rodziny handlarzy jedwabiem. W 1931 Henri zrzekł się rodzinnej fortuny i wstąpił do zakonu kapucynów, gdzie przyjął imię Philippe. Został wyświęcony w 1938 roku.

W 1949 założył stowarzyszenie Emmaus, którego celem jest niesienie pomocy najuboższym, a zwłaszcza bezdomnym. Sieć "wspólnot Emmaus" zajmuje się sprzedażą przedmiotów otrzymanych od darczyńców, zyski przeznaczone są na budowę mieszkań dla potrzebujących.

L'abbé Pierre cieszył się wyjątkową popularnością wśród rodaków, którzy nazywali go „bohaterem” lub "sprawiedliwym". Wielokrotnie zajmował pierwsze miejsce w ankietach na najważniejszą osobowość roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg