Na rolę Czarnogóry jako pomostu między Wschodem i Zachodem wskazał Papież, przyjmując pierwszego ambasadora tego kraju przy Watykanie.
Antun Sbutega złożył 22 stycznia listy uwierzytelniające. Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Republiką Czarnogóry 16 grudnia 2006 r. Już przed 19 czerwca uznała oficjalnie jej niepodległość, proklamowaną kilkanaście dni wcześniej po ogłoszeniu wyników referendum z 21 maja.
Benedykt XVI przypomniał, że Czarnogóra jest miejscem spotkania katolicyzmu z prawosławiem, a także chrześcijaństwa z islamem. Ten niewielki kraj daje szczodry wkład w rodzinę narodów europejskich. Od wieków jest on w dialogu z Biskupem Rzymu. W XI w. Papież Grzegorz VII uznał niepodległość powstałego wówczas na terenach dzisiejszej Czarnogóry państwa i przesłał w 1077 r. jego władcy Michałowi insygnia królewskie.
W roku 1886 książę czarnogórski Mikołaj zawarł konwencję ze Stolicą Apostolską, by zapewnić opiekę duszpasterską mieszkającym w tym kraju katolikom. Ojciec Święty podkreślił pełną respektu postawę ówczesnej Cerkwi prawosławnej, która nie sprzeciwiła się temu porozumieniu z Rzymem. Obecność prawosławia w Czarnogórze jest żywa i Stolica Apostolska pragnie prowadzić z nim nadal braterski dialog – zapewnił Benedykt XVI.
Antun Sbutega ma 56 lat. Jest z wykształcenia ekonomistą. W roku 1991 przyszły ambasador Czarnogóry przy Stolicy Apostolskiej wyemigrował razem z rodziną do Włoch. Przez ostatnich 12 lat (1994-2006) pracował w Papieskim Dziele Misyjnym św. Piotra Apostoła przy Kongregacji Ewangelizacji Narodów.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.