Bawaria: Aneks do konkordatu

W Monachium 19 stycznia został podpisany dokument uzupełniający konkordat pomiędzy Stolicą Apostolską a krajem związkowym Bawarii. Reguluje on administrację fakultetów teologicznych na państwowych uniwersytetach tego landu.

Aneks podpisali nuncjusz apostolski w Niemczech abp Erwin Josef Ender oraz premier Bawarii Edmund Stoiber. Teraz nowy dokument musi być ratyfikowany przez bawarski parlament.

Przed podpisaniem protokołu abp Erwin Josef Ender stwierdził, że przy pracy nad nowym dokumentem zarówno Stolica Apostolska jak i kraj związkowy Bawarii zainteresowane były utrzymaniem dobrych warunków dla studentów teologii.

Aneks do konkordatu przewiduje utrzymanie fakultetów teologicznych na państwowych uniwersytetach w Augsburgu, Monachium, Ratyzbonie i Würzburgu. Zamknięte zostaną natomiast wydziały w Bambergu i Passawie. Tu przez najbliższe piętnaście lat kształceni będą tylko świeccy nauczyciele religii w tak zwanych instytutach teologicznych. Nie będzie jednak tu możliwości kompletnego studium teologii.

Nowe przepisy są wynikiem wieloletnich negocjacji pomiędzy Bawarią a Stolicą Apostolską. Z każdym semestrem maleje liczba studentów teologii i dlatego już w 1997 r. bawarska Najwyższa Izba Kontroli sugerowała zamknięcie dwóch fakultetów. W Niemczech wydziały teologii katolickiej i ewangelickiej są niezależne w kwestiach naukowych, ale utrzymywane z budżetu danych krajów związkowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg