Zastępca Piotra, zastępca Chrystusa?

O ile tytuł „zastępca Piotra” oznaczał jeszcze, że urząd papieski mieści się w obrębie kolegium apostolskiego i Kościoła, choć z pewnością pojmowany jest jako nosiciel udzielonej przez Chrystusa szczególnej władzy, o tyle tytuł „zastępca Chrystusa” kusił do przeciwstawiania papieża Kościołowi.

 

Papież w każdym czasie, zależnie od potrzeby, może zastrzec sobie to, co zwykle czynią inne instancje. Zawsze oznacza to, iż papież zapewnia innym udział w trosce pasterskiej w taki sposób, że jemu samemu pozostaje „pełnia władzy” i dlatego kiedykolwiek zechce, może interweniować w poszczególne sprawy Kościoła. Należą do nich coraz częstsze od XII wieku rezerwacje i każdorazowe łamanie zwykłego porządku kościelnego, które Innocenty uzasadnia za pomocą tej formuły. W rzeczywistości, u Innocentego ta sytuacja nie stanowi nowego sposobu centralizacji. W jego rozumieniu zarówno urząd papieski, jak i stosunek do innych instancji kościelnych rządzą się zasadą pomocniczości. Czymś nowym i sprzecznym z dotychczasową tradycją było zastosowanie tej zasady wobec Kościoła greckiego, który w 1204 roku, wskutek „łacińskiej wyprawy krzyżowej”, został w sposób zwodniczy zmuszony do podporządkowania się Rzymowi. Papież Innocenty III nieustannie przekonywał, że strzegąc jego tradycyjnych praw, czyni to wyłącznie z czystej wielkoduszności, ponieważ Stolica Apostolska powołała inne Kościoły in portem sollicitudinis, a jej samej pozostaje plenitudo potestatis.

Ta para pojęć oznaczawreszcie, że wszelka władza w Kościele pochodzi od papieża, przynajmniej ponaddiecezjalna władza patriarchów i metropolitów, ale także władza biskupów. Sięga to tak daleko, że w wielu miejscach mówi się nawet: ponieważ papież nie może wszystkiego czynić, gdyż nie posiada daru bilokacji, dlatego w Kościele istnieją inne instancje, które swą obecnością zastępują jego nieobecność...[6]. Zastępca Piotra, zastępca Chrystusa?  

Tym samym jeszcze wyraźniej niż w okresie gregoriańskim papież staje się źródłem wszelkiej władzy w Kościele. Ten sam kierunek wskazuje tytuł „zastępca Chrystusa”, który w swej wyłączności prowadzi do bardzo niebezpiecznego przesunięcia i wręcz grozi umieszczeniem urzędu papieskiego ponad Kościołem zamiast w nim. O ile tytuł „zastępca Piotra” oznaczał jeszcze, że urząd papieski mieści się w obrębie kolegium apostolskiego i Kościoła, choć z pewnością pojmowany jest jako nosiciel udzielonej przez Chrystusa szczególnej władzy, o tyle tytuł „zastępca Chrystusa” kusił do przeciwstawiania papieża Kościołowi.

[1] De consideratione II, 8 (PL 182, 752).
[2] Regli, 209 (PL 214, 760 A)
[3] Nam quamvis sumus apostolorum principis successores, non tamen eins aut alicuius apostoli vel hominis, sed ipsius vicarii Jesu Christi (Reg I 326 w: O. Hageneder i A. Haidacher, Die Register Innocenz III, Graz-Kolonia 1964, 473.
[4] Reg I 320 w: O. Hageneder i A. Haidacher, Die Register Innocenz III, Graz--Kolonia 1964, 465 i VI (PL 215, 205)
[5] PL 11, 947
[6] Reg I 345, 445, 495, 499 w: O. Hageneder i A. Haidacher. Die Register fnno-cenzIII, s. 515n., 668, 724, 727; II, 123, 202, 213 (PL 214, 676, 750, 772): VII, 209 (PL 215, 523)
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Wojtek
  12.11.2010 15:48
  Jezus umarl?
  Tylko ktos kto jest nieobecny mozna zastepowac.
  A czyz Jezus - nie jest obecny w naszym zyciu?
  Dlaczego mialby byc jego zastepca, skoro On jest obecny.
  Papiez, czy biskupi sa potrzebni dla wspolnoty, ale nie jakoby zastepowali Boga bo On jest. Oni sa jego poslancami, narzedziami, tak jak kazdy chrzescijanin bedacy w zjednoczeniu z Bogiem.

  Ciekawi mnie tez czy Gosc Niedzielny wlaczy do dyskusji o prymacie ksiazke Hansa Kunga?
 • Tomek
  12.11.2010 18:00
  Chrystus powiedział do Apostołów: "Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał" (Łk 10,16). To jeden z biblijnych kluczy do zrozumienia idei "zastępstwa".
 • gut
  12.11.2010 18:02

  Wojtek! Twoje pytanie jest sofistyczne a przez to bez sensu, przecież wiadomo, że Jezus choć jest dziś obecny to nie jest obecny w takim sensie jak był na ziemi.  Jezus powiedział, że jeszcze chwila a świat nie będzie go widział. Papież jest widzialnym znakiem Jego obecności, jedności, ładu, posłuszeństwa, przecież Jezus, Piotrowi powierzył władzę nad Kościołem. Gdyby biskupi nie różnili się niczym od zwykłych wierzących to po co mieli być ustanawiani? To było bez celowe.      Ważne jest, że w Biblii pozdrawiany jest przez św. Pawła, człowiek o imieniu Linus, a to on właśnie był pierwszym następcą św. Piotra a zarazem drugim papieżem. Proponuję obejrzeć film św. Piotr w chomikuj.pl - świetny film!

  Co do Hansa Kung'a on już tak doradzał zachodnim Kościołom w reformie, że widzimy jak Kościół Anglikański się rozpada, że jego część przechodzi do Kościoła Katolickiego. 

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.