Ekumenizmem, który dziś rozwija się najdynamiczniej, jest ekumenizm męczenników – uważa kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
Kościół ponownie wrócił do epoki prześladowań. Pamiętajmy, że ofiarami 80 procent wszystkich prześladowań religijnych w świecie są chrześcijanie – powiedział kard. Koch. Uczestniczył on w pielgrzymce Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie do opactwa Einsiedeln w Szwajcarii. Przy okazji przedstawił on stan relacji Watykanu z różnymi wyznaniami. Odmówił jednak wszelkich komentarzy na temat negocjacji z Bractwem św. Piusa X, które w Szwajcarii ma swą główną siedzibę. Kard. Koch podkreślił, że aktualnie decyzja w tej kwestii należy już tylko do Benedykta XVI.
Szwajcarski purpurat zaznaczył natomiast, że Stolica Apostolska oczekuje na rezultaty przygotowywanego obecnie Soboru Kościoła Prawosławnego. Dyskutowaną aktualnie kwestią jest prymat, którego potrzebę uznają obie strony – przypomniał kard. Koch. Za wielki sukces uznał on przezwyciężenie problemów natury personalnej w relacjach z rosyjskim prawosławiem. Poprzedni patriarcha Aleksy, mając niemieckie pochodzenie, musiał dowieść, że jest prawdziwym Rosjaninem, co negatywnie odbiło się na relacjach z Papieżem Polakiem. Patriarcha Cyryl zna się natomiast z Benedyktem XVI od dawna. W Rosji dobrze też jest znana antynazistowska postawa rodziny Ratzingerów, w związku z czym niemiecka narodowość Ojca Świętego nie stanowi negatywnego obciążenia. Osobiste relacje między Papieżem i patriarchą Moskwy nigdy nie były tak dobre – zaznaczył kard. Koch.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.