Prymat papieża w katolicko-prawosławnym dialogu ekumenicznym

W słowackich Koszycach odbywa się międzynarodowa konferencja na temat prymatu papieża w katolicko-prawosławnym dialogu ekumenicznym.

W czasie obrad zostaną poruszone podstawowe problemy dialogu ekumenicznego, a także tematy szczegółowe, jak np. ocena prymatu papieskiego przez syryjski Kościół prawosławny. Ramy czasowe obrad sięgają od okresu niepodzielonego Kościoła pierwszego tysiąclecia do eklezjologii papieża Benedykta XVI i zrzeczenia się przez niego tytułu patriarchy Zachodu.

Wśród uczestników spotkania są sekretarz watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, słowacki jezuita i grecko-katolicki arcybiskup Cyril Vasiľ oraz rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, bp Enrico dal Covolo. Jednym z mówców będzie słowacki dominikanin Miroslav Konštanc Adam, od niedawna rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

Organizatorami dwudniowych obrad są Centrum Duchowości Wschodu i Zachodu im. Michała Lacko w Koszycach, Centre for Eastern Christianity Heythrop College z Londynu oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku. Referenci pochodzą ze Słowacji oraz z Węgier, Rumunii, Ukrainy, Czech z Włoch, Anglii, Irlandii oraz Malty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • michael
  11.05.2012 23:38
  Ojciec Swiety nie zrzekl sie tytulu, lecz usunal go z wlasnej tytulatury w Annuale Papieskim, bo uznal za niezrozumialy, jako ze trudno obecnie zdefiniwac co to jest "zachod". Robienie z tego tematu do dyskusji, i to z podtekstem ze cokolwiek to zmienia w rozumieniu prymatu Biskupa Rzymskiego jest komiczne.
 • komik
  12.05.2012 23:02
  Ej, kiedyś to życie było prostsze...
  Ciekawe, czy obecnie łatwiej zdefiniować co to jest "wschód".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.