W dniach 11-14 maja Benedykt XVI odbył pierwszą w czasie swego pontyfikatu pielgrzymkę do Portugalii. W ciągu czterech dni odwiedził Lizbonę, Fatimę i Porto
Głównym celem papieskiej wizyty był udział w obchodach dwóch rocznic: 93. objawień fatimskich oraz 10. beatyfikacji dwojga pastuszków, Hiacynty i Franciszka, którym ukazywała się Matka Boża w dniach od 13 maja do 13 października 1917 r. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Razem podążamy ku nadziei”.
Prześladowania Kościoła wynikiem grzechów
Na pokładzie samolotu, którym papież udawał się 11 maja w swą 15. podróż zagraniczną, odbyła się krótka konferencja prasowa z jego udziałem. "Prześladowania Kościoła nie pochodzą dziś z zewnątrz, lecz są wynikiem grzechów - popełnianych przez duchownych nadużyciach wobec nieletnich" - powiedział Ojciec Święty. Benedykt XVI zauważył, że obecne problemy są częścią cierpień zapowiedzianych w trzeciej tajemnicy fatimskiej. „Obok misji cierpienia papieża, które w pierwszej kolejności odnieść możemy do zamachu na Jana Pawła II, w orędziu fatimskim znajdują się wskazania dotyczące przyszłości Kościoła” - zaznaczył Benedykt XVI. Przypomniał, że „Pan zapowiedział, iż Kościół cierpieć będzie aż do skończenia świata”. „Widzimy to dziś w sposób szczególny” - zaznaczył papież.
Zwrócił też uwagę, że zadaniem Europy w tym dziejowym momencie jest „poszukiwanie dialogu, integracja wiary i nowoczesnego racjonalizmu w jedną wizję antropologiczną, która spełniałaby istotę ludzką i pomagała w komunikowaniu się kultur”. Ojciec Święty wspomniał ponadto o kryzysie gospodarczym, wystawiającym na ryzyko UE.
Przybyłem jako pielgrzym
Witając Benedykta XVI prezydent Portugalii, Aníbal Cavaco Silva przypomniał, że swą niepodległość z 1179 r. Portugalia zawdzięcza stosunkom ze Stolicą Apostolską, zaś papieże zwali ją "Fidelissima" (Najwierniejsza). Szef państwa wskazał, że zgodnie z konkordatem z 2004 r. władze doceniają rolę Kościoła katolickiego i jego wkład w życie społeczne. Złożył za to wyrazy uznania na ręce Ojca Świętego. "Witamy Cię w niepewnych czasach, które poddają próbie nasze przekonania" - powiedział prezydent.
Z kolei Benedykt XVI nawiązał do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy proklamowania republiki. Podkreślił, że przybył jako „pielgrzym Matki Bożej Fatimskiej, z powierzoną mi przez Boga misją utwierdzenia moich braci, którzy zmierzają w swej pielgrzymce do nieba”.
Nawiązując do 93. rocznicy objawień Fatimskich Benedykt XVI powiedział, że „Niebo otworzyło się właśnie w Portugalii - jako okno nadziei, które Bóg otwiera, gdy człowiek zamyka drzwi, aby naprawić w ramach rodziny ludzkiej więzi solidarności braterskiej, oparte na wzajemnym uznawaniu jednego i tego samego Ojca, chodzi o plan miłości Boga”. Papież przypomniał słowa dawnego patriarchy Lizbony kard. Manuela Cerejeiry: „To nie Kościół narzucił Fatimę, mówił świętej pamięci kardynał, ale to Fatima narzuciła się Kościołowi”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.