Portugalska prasa o papieskiej wizycie

„Wizyta była prawdziwym sukcesem. Kraj czuje się dumny” – takie komentarze możemy znaleźć w dzisiejszej prasie portugalskiej.

Po wizycie Benedykta XVI media podkreślają, że Papież „stał się Portugalczykiem dla Portugalczyków”, zdobył ich serca, a oni zgotowali mu wspaniałe przyjęcie, które przekroczyło oczekiwania organizatorów. Benedykt XVI mówił w języku zrozumiałym – po portugalsku, był bliski i uśmiechnięty, a nawet wykraczał poza oficjalny protokół. To wszystko sprawiło, że Papież stał się bardziej „bliski” katolikom i bardziej „ludzki”, niż zazwyczaj przedstawiają go media.

„Ton prozelityzmu” w papieskiej homilii w Porto, ale z drugiej strony kolejna „deklaracja otwartości na dialog międzyreligijny” – czytamy w Jornal de Noticias. Miasto wypełniło się na pożegnanie Benedykta XVI w „duchu misyjnym” lub „prozelityzmu” – dodaje dziennik. Przed rozentuzjazmowanym tłumem – ok. 150 tys. osób – Papież zaapelował nie tylko o przyjęcie religii czy budzenie powołań, ale o nawrócenie i większy wysiłek misyjny Kościoła w świecie współczesnym. Dziennik podkreśla też wezwanie Papieża, już podczas pożegnania na lotnisku, do zgody, aby stawić czoła nadchodzącym trudnościom związanym z kryzysem ekonomicznym i społecznym.

Podobne stwierdzenia znajdujemy w Público. „Fatima towarzyszyła papieżowi aż do Rzymu” – pisze dzisiejszy Diario de Noticias. Stewardessa o takim imieniu celowo została wybrana, aby towarzyszyć Benedyktowi, który pod koniec lotu przyjął ją osobiście. Spotkał się też z portugalskimi dziennikarzami, którzy byli na pokładzie samolotu. „Wyraźnie zadowolony, Benedykt XVI okazał radość z przebiegu wizyty oraz z pobytu w sanktuarium w Fatimie”. Dziennik poświęca też obszerny artykuł „fenomenowi Fatimy” oraz „lekcjom”, jakich udzielił Papież Kościołowi i Portugalii, szczególnie politykom. „Największą z nich jest lekcja nadziei”.

„Aleja dos Aliados była zbyt mała, aby pomieścić ponad 200 tys. osób” – czytamy w Correiro do Manhá. Dziennik podkreśla, że Papież nieustannie kierował ważne przesłania do Kościoła, m.in. o konieczności bycia świadkami zmartwychwstania Jezusa, znaczeniu ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Gazeta umieszcza też szereg wypowiedzi na temat Benedykta XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg