Rozmowa z Elisabettą Pique - autorką biografii papieża Franciszka pt. "Franciszek: Życie i Rewolucja”, która ukazała się w Argentynie.
Jakie jest największe wyzwanie, przed którym stoi obecnie Franciszek?
- Z pewnością oczyszczenie Kościoła, coraz większa jego przejrzystość, zwłaszcza w sprawach gospodarczych, a także odzyskanie wiarygodności Kościoła po skandalach pedofilskich. Myślę, że działalność komisji kardynalskiej, powołanej w tym celu przez Ojca Świętego, przyczyni się do tego.
Jakim jednym słowem mogłabyś określić papieża Franciszka?
- Człowiek wolny.
Elisabetta Piqué - od 1999 r. korespondentka dziennika "La Nación" z Buenos Aires we Włoszech i Watykanie - była jedyną dziennikarką, która przewidziała wybór kard. Jorge Bergoglio na papieża. Jest również korespondentką wojenną i obsługiwała m.in. konflikty na Bliskim Wschodzie oraz wojny w Afganistanie i Iraku. Na podstawie tych doświadczeń napisała i wydała w 2003 swą pierwszą książkę "Diario de guerra" (Dziennik wojenny), zawierający notatki korespondentki frontowej. Była stypendystką Światowego Instytutu Prasy (World Press Institute), w 2003 otrzymała Nagrodę św. Klary z Asyżu i w 2013 – Nagrodę im. Mariano Moreno Uniwersytetu Argentyńskiego w kategorii najlepszej obsługi dziennikarskiej nt. ustąpienia Benedykta XVI.
Jest członkinią-korespondentką Krajowej Akademii Dziennikarstwa Argentyny. Odbyła wiele podróży z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI, towarzyszyła też Franciszkowi w jego pierwszej podróży zagranicznej - do Brazylii. Śledziła i nadal śledzi działalność obecnego papieża od mianowania go kardynałem w 2001 r. Wchodziła w skład grupy 50 dziennikarzy, zaszczyconych możliwością pozdrowienia papieża w czasie jego pierwszej audiencji dla prasy światowej 16 marca 2013 r.
Urodziła się we Florencji, we Włoszech, ale wychowywała się w Argentynie. Ukończyła nauki polityczne i stosunki międzynarodowe na Argentyńskim Uniwersytecie Katolickim. Współpracuje z redakcją hiszpańskojęzyczną telewizji amerykańskiej CNN i z rozgłośnią niemiecką Deutsche Welle.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.