Papież przyjął dymisję argentyńskiego biskupa

Biskup Marcelo Alejandro Cuenca Revuelta z Argentyny oskarżony jest o krycie nadużyć seksualnych ks. Luisa Alberta Bergliaffy, którego za winnego uznał także Kościół.

Papież Franciszek usunął kolejnego biskupa, który krył nadużycia seksualne i księży pedofilów" - pisze "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki. "Bergoglio w rzeczywistości zaakceptował rezygnację z urzędu pasterskiego diecezji Alto Valle del Rio Negro w Argentynie, przedstawioną przez bp. Marcela Alejandra Cuencę Revueltę".

Katolicki dziennik dodaje: "Po trzęsieniu ziemi w Kościele niemieckim, spowodowanym wynikami śledztwa w diecezji kolońskiej, które poskutkowało serią dymisji (papież będzie musiał co do nich podjąć decyzje), w sobotę przyszła kolej na diecezję argentyńską".

Biskup Cuenca już od jakiegoś czasu był mocno krytykowany za zapewnienie ochrony w swojej diecezji Alto Valle ks. Luisowi Albertowi Bergliaffie, który został skazany przez Kościół za wykorzystywanie seksualne dziewczyny. Hierarcha bronił się zawsze, że przyjął u siebie tego księdza, ponieważ zna go od 25 lat i zna przebieg jego pracy na przestrzeni lat.

Ten sam biskup, według argentyńskiej prasy, był już wcześniej bardzo krytykowany za ukrywanie szczegółów przeniesienia pewnego księdza, który później został skazany na 8 lat więzienia za przestępstwa seksualne na nieletnim.

W 2020 r., z powodu rosnących protestów w diecezji, Watykan zdecydował o przeprowadzeniu wizyty apostolskiej, aby zweryfikować fakty. "Wyniki tej inspekcji przychodzą dziś, a bp Cuenca, w wieku 66 lat, przestaje kierować diecezją" - pisze "Avvenire". "Był biskupem Alto Valle od prawie 11 lat, a nominowany został przez Benedykta XVI".

Na jego miejsce papież najprawdopodobniej wyznaczy administratora apostolskiego bp. Alejandra Pabla Bennę, jak podają źródła w Kościele argentyńskim, choć oficjalna informacja z Watykanu nie nadeszła wraz z "dymisją" Cuenki.

"Podtrzymana zostaje linia »zero tolerancji« wobec tych, którzy w Kościele plamią się przestępstwami pedofilii lub nadużyć seksualnych" - zaznacza katolicki dziennik. "A także wobec tych, którzy stosowali »parasol«, jaki papież Franciszek postanowił zlikwidować".

W najbliższych dniach - jak pisze "Avvenire" - papież będzie musiał się wypowiedzieć także w kwestii rezygnacji biskupów zamieszanych w sprawę kolońską, czyli jednej z najważniejszych diecezji w Niemczech i w Europie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama