Kard. Zuppi w przeddzień wizyty papieża w Asyżu

Jutro Leon XIV uda się do Asyżu. Weźmie udział w zgromadzeniu ogólnym Episkopatu Włoch. W oczekiwaniu na papieża przewodniczący Episkopatu, kard. Zuppi, zaapelował do włoskich biskupów o promowanie pokoju w miejscach, gdzie trwa wojna. Zwrócił również uwagę na ludzki wymiar skutków konfliktów zbrojnych.

Leon XIV ma spotkać się z biskupami w czwartek 20 listopada, w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, na sesji zamykającej zgromadzenie.

Więcej działań na rzecz pokoju

Podczas trwającego wydarzenia, kard. Matteo Zuppi wezwał biskupów Włoch do zwiększenia zaangażowania na rzecz promowania pokoju i obrony tych, którzy są najbardziej narażeni na wykluczenie. Mówił o cierpieniu spowodowanym wojnami, marginalizacji ubogich, migrantów i więźniów.

Arcybiskup Bolonii wyraził nadzieję na konkretne inicjatywy, „które przywrócą dziś równość wykluczonym kobietom i mężczyznom i dadzą wyraz sprawiedliwości tak istotnej dla każdego ludu i narodu”. Jako przykład wskazał inicjatywy prospołeczne w Ziemi Świętej i Strefie Gazy.

Rola Europy i sprawa Ukrainy

Zwrócił również uwagę na zadanie jakie ma do wypełnienia Europa w kwestii rozejmu, zwłaszcza w odniesieniu do braku rozwiązań pokojowych w “umęczonej wojną Ukrainie”. „Chrześcijańska Europa” – zauważył – „ma wiele do powiedzenia i wiele do przemyślenia”,

W czterodniowym spotkaniu,  które zakończy się  20 listopada 2025 r., uczestniczą biskupi z terenu całych Włoch. Ich zadaniem jest zastanowienie się nad priorytetami duszpasterskimi, ochroną środowiska i edukacją katolicką. Dyskusje toczą się w oparciu o wnioski z niedawno zakończonej Drogi Synodalnej we Włoszech. Zebrane wytyczne duszpasterskie zostaną skonkretyzowane i omówione podczas Zgromadzenia Ogólnego w maju 2026 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg