Inauguracja roku akademickiego na KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uroczyście zainaugurował w niedzielę nowy, 95. rok akademicki. W tej najstarszej uczelni Lublina kształci się ponad 17,5 tys. studentów.

Na uroczystość przybyli duchowni z prymasem seniorem kard. Józefem Glempem, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści.

List od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odczytał szef jego kancelarii Jacek Michałowski. Prezydent podkreślił w liście, że istniejący już blisko sto lat KUL zajmuje mocną pozycję wśród polskich szkół wyższych. Umożliwia wszechstronny rozwój naukowy, intelektualny, duchowy i fizyczny, dobrze przygotowuje do pracy zawodowej, w tym także kariery naukowej.

"Dobrze rokuje szeroka współpraca międzynarodowa, działalność wydawnicza i kulturalna oraz tak nowatorskie inicjatywy jak Uniwersytet Otwarty dla słuchaczy niezależnie od ich wieku, wykształcenia oraz miejsca zamieszkania i obywatelstwa. Katolicki Uniwersytet Lubelski jest zdolny stawić czoła skutkom obecnych przemian społecznych, szczególnie tych o charakterze demograficznym" - napisał prezydent Komorowski.

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podsumowując najnowsze osiągnięcia uniwersytetu, wskazał m.in. na IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej, który odbył się w tej uczelni we wrześniu pod hasłem "W poszukiwaniu człowieka w człowieku. Chrześcijańskie korzenie nadziei". "Poprzez kongres ten nasza uczelnia stała się nie tylko miejscem, lecz także ważnym forum twórczego dialogu Kościoła ze światem współczesnym, prowadzonego w zmieniających się warunkach kulturowych" - powiedział ks. Dębiński.

Na 47 kierunkach i specjalnościach KUL kształci się w tym roku ponad 17,5 tys. osób, a wykłada ponad 1,3 tys. nauczycieli akademickich. Na pierwszy rok przyjęto ponad 4 tys. studentów. Uczelnia uruchomiła trzy nowe kierunki studiów: sinologię, edytorstwo oraz krajoznawstwo i turystykę kulturową. Wśród studentów KUL jest ponad 300 obcokrajowców z 26 krajów; najwięcej z Ukrainy, Białorusi i Czech.

W styczniu tego roku oddany został do użytku nowy budynek Biotechnologii, wzniesiony kosztem około 41 mln zł, a w przyszłym roku ma być zakończona budowa kolejnego - Centrum Transferu Wiedzy, którego koszt przekroczy 21 mln zł. Trwa budowa jeszcze jednego nowego gmachu dla KUL - Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych, który ma być ukończony w 2015 r. Koszt jego budowy to prawie 97 mln zł.

W nowym roku akademickim KUL uruchomił Uniwersytet Otwarty, który oferuje różnorodne, płatne wykłady i kursy dla wszystkich zainteresowanych: klas szkolnych, dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin, niezależnie od wykształcenia.

Nowym, wspólnym przedsięwzięciem KUL i lubelskiego Uniwersytetu Medycznego będzie uruchomienie od przyszłego roku międzyuczelnianych studiów w zakresie administrowania ochroną zdrowia. Władze obu uczelni podpisały już porozumienie dotyczące przygotowania tych studiów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama