Marzenia KUL - rzeczywistością

Ponad 41 mln zł kosztowała budowa gmachu Instytutu Biotechnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który uroczyście oddano w środę do użytku. Zajęcia dydaktyczne rozpoczną się tu w drugim semestrze trwającego roku akademickiego.

Rektor KUL ks. prof. Stanisław Wilk wspominał, że kiedy w 1998 r. senat uczelni decydował o utworzeniu wydziału matematyczno - przyrodniczego, nikt nie spodziewał się, że za kilkanaście lat będzie on dysponował pomieszczeniami wyposażonymi w tak wysokiej klasy aparaturę. "Marzenia stają się dziś rzeczywistością" - powiedział ks. Wilk.

Poświęcenia budynku dokonali metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL abp Stanisław Budzik, były rektor KUL abp Stanisław Wielgus oraz prawosławny arcybiskup lubelski i chełmski Abel.

Obecna na uroczystości minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że budowa gmachu biotechnologii jest jednym z przykładów dobrego wykorzystania pieniędzy z różnych programów unijnych przez uczelnie wyższe w Lublinie i na Lubelszczyźnie.

Zachęcała, aby teraz wybudowana infrastruktura poprawiająca warunki funkcjonowania uczelni, służyła rozwojowi regionu i innowacji. "Lublin to bardzo prężny ośrodek akademicki, a w tej chwili ta baza dzięki możliwościom, które stworzyła polityka regionalna, polityka spójności, niezwykle się poszerzyła. Takie budynki, jak ten, będą mogły stać się zaczynem pewnych nowych kierunków w przyszłości dla całego regionu" - dodała.

Bieńkowska powiedziała też, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej - której szczegółowe zasady dysponowania środków są jeszcze dyskutowane - wsparcie ma być kierowane m.in. w rozwój przedsiębiorczości, innowacji, ochronę środowiska. "Uczelnie będą jednym z pierwszoplanowych beneficjentów" - zaznaczyła.

Jej zdaniem wsparcie dotyczyć będzie częściej prowadzenia badań, innowacyjnych rozwiązań, nowych kierunków rozwoju niż dalszego rozbudowywania infrastruktury. "Czyli raczej praca na tej infrastrukturze, która w tej chwili została stworzona" - dodała.

Czteropiętrowy gmach biotechnologii KUL, zbudowany na planie trójkąta, ma ponad dwa tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Połączone trzy skrzydła budynku tworzą wewnętrzny hol przykryty szklanym dachem. Skrzydła północno-wschodnie i południowo-wschodnie zajmują laboratoria badawcze i dydaktyczne wraz z pomieszczeniami pomocniczymi jak np. chłodnie. W trzecim skrzydle znajdują się sale dydaktyczne, wykładowe, aula, czytelnia komputerowa.

W kondygnacji podziemnej są pomieszczenia magazynowe i techniczne m.in. sterylizatornia, destylarnia, pokój wirówek, pokój mikrobiologiczny z ciemnią, baseny.

W Instytucie Biotechnologii KUL, założonym w 2009 r., pracuje 41 pracowników naukowych, w tym sześć osób z tytułami profesora lub doktora habilitowanego. Na kierunku biotechnologia studiuje łącznie 201 studentów. Zajęcia dydaktyczne w nowym budynku rozpoczną się w drugim semestrze trwającego roku akademickiego.

Budowa gmachu Biotechnologii kosztowała łącznie prawie 41,5 mln zł. Ponad 25 mln zł dofinansowania tej inwestycji KUL otrzymał z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama