Pierwsze zajęcia w Uniwersytecie Otwartym KUL

Wykładem z etyki dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zainicjowano w poniedziałek działalność Uniwersytetu Otwartego KUL w Lublinie. Uniwersytet Otwarty to oferta uczelni dla wszystkich zainteresowanych, którzy nie są jej studentami.

Wykład pt. "Jak żyć?" wygłosił ks. prof. Andrzej Szostek. Zachęcał nim młodych ludzi do refleksji nad tym podstawowym dla etyki pytaniem i do przyjmowania odpowiedzialności za własne wybory życiowe, bo jak tłumaczył, "życie można wygrać i można przegrać". "Gdyby każde życie kończyło się taką samą klęską lub takim samym sukcesem, to nie byłoby podstaw pytać: jak żyć?" - mówił.

Ks. prof. Szostek przekonywał młodych, że życie ludzkie nie jest tylko splotem różnych zewnętrznych okoliczności, ale człowiek ma wpływ na to, jak swoje życie przeżyje. "Życie to nie tyle los, który mnie spotyka, ale dana mi szansa" - powiedział.

W Lublinie od czwartku przebywa ok. 1,3 tys. stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" (wspierającej finansowo uzdolnionych uczniów i studentów), dla których zorganizowano tu wakacyjny obóz integracyjny. Stypendyści pochodzą z wiosek i małych miejscowości, z ubogich rodzin. Corocznie w wakacje Fundacja organizuje im obóz integracyjny w innym dużym mieście w kraju.

W programie ich pobytu są wykłady i warsztaty w Uniwersytecie Otwartym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Będą oni uczestniczyć w zajęciach poświęconych m.in. sztucznej inteligencji, najstarszym śladom życia na ziemi, ochronie danych osobowych w internecie, logice praktycznej, poradnictwu zawodowemu, komunikacji międzyludzkiej.

Wykłady i warsztaty dla stypendystów Fundacji to pierwsze zajęcia Uniwersytetu Otwartego - nowej oferty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. "To jest otwarcie uniwersytetu dla wszystkich chętnych. Człowiek uczy się przez całe życie i uniwersytet otwiera taką agendę, która tej idei hołduje i na tę potrzebę odpowiada" - powiedziała dyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL Anna Tarnowska-Waszak.

Oficjalnie Uniwersytet Otwarty rozpocznie działalność jesienią, ale już w sierpniu na jego stronie internetowej ma być opublikowana pełna oferta zajęć. Znajdą się tam propozycje programów, kursów, cykli wykładów i ćwiczeń, adresowanych do dzieci od 6. roku życia, do młodzieży gimnazjalnej, licealnej i do wszystkich dorosłych. Jak zapowiada Tarnowska-Waszak, oferta będzie pochodzić ze wszystkich wydziałów uczelni. Zajęcia mają być prowadzone w przystępny sposób, dostosowany odpowiednio do grup wiekowych. Ich uczestnicy będą otrzymywali dyplomy ukończenia danego kursu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EDUKACJA, KUL, KULTURA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg