Wyznawcy Chrystusa stanowią ok. 40 proc. ludności, co czyni z Libanu jedyny kraj Bliskiego Wschodu o tak dużej proporcji chrześcijan.
Pierwszy misjonarz – Chrystus
Liban jest częścią Ziemi Świętej. To tu miało miejsce niejedno wydarzenie opisywane zwłaszcza w Starym Testamencie. Pierwszym ewangelizatorem na tym obszarze był sam Jezus Chrystus! Bywał On w okolicach Tyru i Sydonu (Mk 7, 24; Mt 15, 21). W swym nauczaniu odwoływał się do obu miejscowości („...gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno by się nawróciły, siedząc w worze pokutnym i w popiele. Toteż Tyrowi i Sydonowi lżej będzie na sądzie niżeli wam” – Łk 10, 13-14, por. Mt 11, 21-22), a także do postaci wdowy z Sarepty Sydońskiej z czasów proroka Eliasza (Łk 4, 25-26; por. 1 Krl 17). W jednej z tamtejszych wiosek Jezus pochwalił wiarę pogańskiej Syrofenicjanki i uzdrowił jej córkę z opętania (Mk 7, 24-30; Mt 15, 21-28). Mieszkańcy tych okolic byli wśród słuchaczy jego słynnego Kazania na Górze (Łk 6, 17-18), chodzili też za Jezusem, gdy nauczał w Galilei (Mk 3,7).
Według lokalnej tradycji Chrystusowi towarzyszyła matka, Maryja. Miała ona spędzić noc w grocie na wzgórzu Maghdouché koło Sydonu, co upamiętnia sanktuarium Notre-Dame de la Garde.
W Tyrze spędził siedem dni u tamtejszych chrześcijan św. Paweł, wracający w 58 r. z trzeciej wyprawy misyjnej (Dz 21, 3-4). Dwa lata później był również w Sydonie, ale jako więzień, w drodze na swój proces do Rzymu (Dz 27, 3).
18 wspólnot religijnych
Od początku tereny dzisiejszego Libanu związane były z patriarchatem antiocheńskim. W VII w. zaczęli się tu osiedlać maronici, z czasem zaczęli przybywać także wyznawcy innych wspólnot chrześcijańskich. W kolejnych wiekach napłynęli wyznający islam Arabowie i druzowie z Syrii. Współistnienie chrześcijan i muzułmanów pozostało charakterystyczną cechą tego kraju aż do dziś. W sumie jest tam aż 18 uznanych przez państwo wspólnot religijnych, które łączy język arabski.
Muzułmanie stanowią ponad 60 proc. mieszkańców. Wśród wyznawców islamu istnieje kilka odrębnych nurtów: sunnici (27 proc.), szyici (27 proc.) oraz uznawani za odstępców: druzowie (5 proc.), alawici i izmaelici. Wielkim problemem Libanu jest brak zgodnego współżycia między nimi. Nieraz znacznie łatwiej o nie między wyznawcami islamu a ich chrześcijańskimi sąsiadami.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.