Wyznawcy Chrystusa stanowią ok. 40 proc. ludności, co czyni z Libanu jedyny kraj Bliskiego Wschodu o tak dużej proporcji chrześcijan.
Dialog nie oznacza jednak zmazywania własnej tożsamości. Dlatego na obrzeżach Bejrutu powstała katolicka stacja satelitarna nadająca przez całą dobę programy w języku arabskim. Telewizja Noursat (nur po arabsku znaczy światło) nazywana jest chrześcijańską odpowiedzią na islamską Al-Dżazirę.
Papieże w Libanie
Pierwszym papieżem, który przybył do Libanu, był Paweł VI, który 2 grudnia 1964 r. zatrzymał się na lotnisku w Bejrucie w drodze do Indii. Wygłosił wówczas krótkie przemówienie. 37 lat później na 24 godziny przyjechał do Libanu bł. Jan Paweł II (10-11 maja 1997). Głównym celem jego wizyty było podpisanie adhortacji apostolskiej „Nowa nadzieja dla Libanu”, zbierającej wnioski wynikające z obrad Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Libanowi (26 listopada – 16 grudnia 1995). Papież zwołał je cztery lata wcześniej, aby tamtejszy Kościół poszukiwał „dróg odnowy wiary, lepszej współpracy i skuteczniejszego (...) świadectwa, nie zapominając zarazem o odbudowie społeczeństwa”.
Podczas Mszy św. kończącej jego obrady wskazał, że wszystkim mieszkańcom Libanu potrzebna jest „miłość społeczna, która pozwala ludziom wspólnie budować. A dobrze wiemy, jak bardzo Liban potrzebuje budowy i odbudowy, zwłaszcza po bolesnych doświadczeniach wielu lat wojny, aby zapewnić sobie sprawiedliwy pokój i bezpieczeństwo w relacjach z krajami ościennymi”.
Również podróż Benedykta XVI, najdłuższa z dotychczasowych papieskich wizyt w Libanie, związana jest z podpisaniem i przekazaniem posynodalnej adhortacji, tym razem dotyczącej Kościoła na całym Bliskim Wschodzie. – Liban jest obecnie jedynym krajem Bliskiego Wschodu, dokąd papież może pojechać – wyjaśnia ekspert ds. bliskowschodnich, Ralph Ghabdan.
„Nie lękajcie się!”
– Benedykt XVI musi dodać odwagi wiernym. Będący mniejszością i osłabieni przez wojnę, przemoc, emigrację i kryzys społeczny chcą zyskać nowe perspektywy i nową nadzieję – uważa maronicki arcybiskup Damaszku, Samir Nassar. Z kolei Joseph Otayek, człowiek świecki zaangażowany w życie Kościoła, podkreśla, że Kościół musi pomóc wiernym świeckim przezwyciężyć lęk. – Przesłanie powinno być bardzo jasne, jak to, które Jan Paweł II skierował do narodów Europy Wschodniej i gdy upadał komunizm: „Nie lękajcie się!” – mówi Otayek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.