Konklawe w praktyce, czyli jak dochować tajemnicy?

Konklawe to nie tylko samo głosowanie kardynałów, ale również wielka operacja mająca zapewnić tajemnicę przebiegu wyboru papieża. Do zachowania sekretu zobowiązują się nie tylko kardynałowie, ale też tzw. konklawiści, czyli wszystkie osoby działające przy konklawe, ale niebędące elektorami.

Wymagająca logistyka

Kardynałowie na czas konklawe mają do swojej dyspozycji pokoje, przydzielone każdemu w drodze losowania, w Domu św. Marty oraz w tzw. Starym Domu św. Marty. Jednak jeszcze w 1978 roku, gdy doszło do dwóch konklawe, hierarchowie musieli tłoczyć się w Pałacu Apostolskim. Organizowano im tam tymczasowe, skromne pomieszczenia.

Od momentu rozpoczęcia konklawe aż do wyboru nowego papieża Dom Świętej Marty, Kaplica Sykstyńska oraz wszystkie miejsca przeznaczone na liturgie i modlitwy mają być zamknięte dla osób nieupoważnionych. Za zamknięcie tych miejsc, a także ograniczenie poruszania się innym osobom po Watykanie, odpowiedzialny jest Kardynał Kamerling.

Zamknięty Pałac Apostolski

W przededniu konklawe, wieczorem 6 maja zamknięto i zapieczętowano wejścia do Pałacu Apostolskiego, aby postronne osoby nie mogły się spotkać z kardynałami. 

Komisja pod przewodnictwem Zastępcy ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu, arcybiskupa Edgara Peña Parry - w skład której weszli między innymi dowódca papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, płk. Christoph Graf i zastępca dowódcy Korpusu Żandarmerii Państwa Watykańskiego, dr Davide Giulietti, oraz członkowie Dyrekcji Służb Technicznych Gubernatoratu Państwa Watykańskiego - zamknęła wejścia do Pałacu Apostolskiego, opatrując je pieczęcią z napisami „Konklawe” i „2025”.

Tajemnica konklawe

Aby zapewnić tajemnicę konklawe kardynałowie elektorzy od rozpoczęcia elekcji mają zakaz utrzymywania korespondencji pisemnej, telefonicznej lub za pomocą mediów społecznościowych.  Oznacza to, że nie mogą mieć ze sobą żadnych środków umożliwiających komunikację lub kontakt ze światem zewnętrznym. Na terenie Watykanu zostaną również na czas konklawe wyłączone wszystkie nadajniki telefonii komórkowej. Osoby obecne w Watykanie z racji pracy związanej z konklawe nie mogą rozmawiać z kardynałami.

W poniedziałek 5 maja spowiednicy, członkowie służb i personelu, który będzie miał dostęp do kardynałów w trakcie konklawe, złożyli przysięgę zobowiązującą ich pod karą ekskomuniki do zachowania tajemnicy. Od tej kary może uwolnić jedynie Stolica Apostolska. Obowiązek zachowania tajemnicy jest wieczysty. Wyłącznie nowy papież lub jego następcy mogą zwolnić z tego obowiązku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama