O właściwe warunki pracy
Henryk Przondziono /Foto Gość

O właściwe warunki pracy

VATICANNEWS.VA

publikacja 06.05.2025 21:07

Maj, który przeżywamy w szczególnym czasie dla Kościoła i dla każdego z nas, jest zaproszeniem do modlitwy w intencji godnych warunków pracy.

Papieskie Wideo, przygotowane przez Papieską Światową Sieć Modlitwy, przy wsparciu Fundacji Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz Izby Handlowej w Rzymie, proponuje nam, abyśmy uczynili to w sposób nieco inny niż zazwyczaj – sięgając do słów trzech papieży. Papież Franciszek przypomina postać Józefa cieśli i mówi o pracy jako „namaszczeniu godnością”. Papież Benedykt XVI podkreśla jej zasadnicze znaczenie dla realizacji człowieka i dla rozwoju społeczeństwa. Święty Jan Paweł II wzywa z kolei do naprawiania nierówności ekonomicznych i społecznych oraz sytuacji niesprawiedliwości.

Módlmy się, żeby każdy człowiek realizował się przez pracę, żeby rodziny mogły żyć z godnością, a społeczeństwo stawało się bardziej ludzkie.

W przygotowanych intencjach modlitewnych na rok 2025 Papież Franciszek zaprosił nas, aby w maju modlić się o godziwe warunki pracy. Papieska Światowa Sieć Modlitwy powierza Panu misję nowego Papieża i nieustannie wypełnia swoje apostolskie posłannictwo, zawierzając Bogu wyzwania stojące przed ludzkością oraz misję Kościoła. W tym miesiącu inspirujemy się nagraniem, w którym do nas przemawiają trzej ostatni papieże: Franciszek, Benedykt XVI i św. Jan Paweł II. Podczas jednej z audiencji generalnych w 2022 roku Papież Franciszek powiedział: „Ewangeliści Mateusz i Marek określają Józefa jako «cieślę» albo «stolarza». Dorastający Jezus nauczył się tego zawodu od ojca. Był to zawód dość ciężki. Z ekonomicznego punktu widzenia nie zapewniał wielkich zarobków”. “Ten fakt z biografii Józefa i Jezusa” skłaniał go do „myślenia o wszystkich pracownikach świata”. „Praca jest namaszczeniem godnością – dodał Franciszek – Tym, co daje ci godność, nie jest przyniesienie chleba do domu. Tym, co daje ci godność, jest zarabianie na chleb”. 

Także Papież Benedykt XVI, zwracając się do wszystkich pracowników w uroczystość św. Józefa w roku 2006, podkreślił, że „praca ma pierwszorzędne znaczenie dla realizacji człowieka i dla rozwoju społeczeństwa. Musi być zatem organizowana i wykonywana z pełnym poszanowaniem ludzkiej godności i w duchu służby dobru wspólnemu. Jest również ważne – zauważył Papież Benedykt – aby człowiek nie stał się niewolnikiem pracy, by jej nie traktował jej w sposób bałwochwalczy, sądząc, że to właśnie ona nadaje ostateczny i definitywny sens życiu”. 

Święty Jan Paweł II, z okazji obchodów Jubileuszu Ludzi Pracy w roku 2000, powiedział, że „Rok Święty zachęca do ponownego odkrycia sensu i wartości pracy. Wzywa także do rozwiązania kwestii nierówności ekonomicznych i społecznych istniejących w świecie pracy oraz do przywrócenia właściwej hierarchii wartości, tak aby pierwsze miejsce zajmowała godność pracujących mężczyzn i kobiet, ich wolność, odpowiedzialność i współuczestnictwo”. Jan Paweł II wezwał ponadto do „uzdrawiania sytuacji niesprawiedliwości” oraz do tego, aby nie zapominać o „tych, którzy cierpią z powodu braku pracy, zbyt niskiej płacy, niedostatku środków materialnych”. Módlmy się, żeby każdy człowiek realizował się przez pracę, żeby rodziny mogły żyć z godnością, a społeczeństwo stawało się bardziej ludzkie.

O WŁAŚCIWE WARUNKI PRACY – Wideo Papieskie – Maj 2025
Papieskie Wideo

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama