Za osoby z niepełnosprawnościami

Papieska intencja modlitewna na grudzień 2023 r.

„Najbardziej kruche osoby” w naszym społeczeństwie to osoby z niepełnosprawnościami.

W grudniu intencja papieska wzywa nas do „zerwania z dyskryminacją” oraz byśmy zmienili „naszą mentalność, by otworzyć się na zaangażowanie i talent osób sprawnych inaczej, zarówno w społeczeństwie, jak i w życiu Kościoła”. Dlatego módlmy się wraz z Franciszkiem, aby „osoby z niepełnosprawnościami pozostawały w centrum uwagi społecznej i aby instytucje świeckie promowały działania umożliwiające im aktywne uczestniczenie w życiu społecznym”.

"Spośród nas wszystkich najbardziej kruche osoby to te z niepełnosprawnościami. Niektóre z nich doświadczają odrzucenia –wynikającego z ignorancji i uprzedzeń– i są przez to marginalizowane. Instytucje świeckie muszą wspierać projekty, które umożliwią im dostęp do edukacji, rynku pracy i przestrzeni kreatywnej. Potrzebne są programy, inicjatywy włączające do życia społecznego. Szczególnie potrzeba ludzi wielkiego serca, którzy będą im towarzyszyć. Chodzi o to, by nieco zmienić naszą mentalność, by otworzyć się na zaangażowanie i talent osób sprawnych inaczej, zarówno w społeczeństwie, jak i w życiu Kościoła. W tym sensie, zbudowanie parafii w pełni bez barier oznacza nie tylko usunięcie przeszkód fizycznych, lecz także zrozumienie, że musimy w końcu przestać mówić o osobach z niepełnosprawnościami „oni” i zacząć postrzegać się razem jako „my”.

Módlmy się, aby osoby z niepełnosprawnościami pozostawały w centrum uwagi społecznej i aby instytucje świeckie promowały działania umożliwiające im aktywne uczestniczenie w życiu społecznym".

Papieskie Wideo Za osoby z niepełnosprawnościami — Wideo Papieskie 12 — Grudzień 2023

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg