Jeśli sprowadzimy Boże Narodzenie do powierzchownego wzruszenia lub konsumpcyjnego szaleństwa, to jutro będzie takie samo jak wczoraj, nic się zmieni – przestrzegł papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Nieszporów w bazylice św. Piotra na zakończenie 2021 roku. Odprawił je kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.
O krzewienie dialogu między pokoleniami, o edukację jako siłę napędową pokoju oraz podejmowanie działań na rzecz pełnej realizacji ludzkiej godności i zapewnienie pracy apeluje papież Franciszek w Orędziu na obchodzony 1 stycznia 2022 r. 55. Światowy Dzień Pokoju. Jego temat brzmi: „Dialog międzypokoleniowy, edukacja, praca: narzędzia budowania trwałego pokoju”.
Papież Franciszek nie obejrzy w sylwestrowy wieczór szopki na placu Świętego Piotra i nie spotka się przy tej okazji z wiernymi. Watykan informując o tym wyjaśnił, że zapowiedziane plany zmieniono, by uniknąć zgromadzeń i ryzyka zakażeń w ich konsekwencji.
Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych, które z powodu obostrzeń pandemicznych odbywa się w formie online. Transmisje nadawane są z Taizé oraz kościołów Turynu.
W pozdrowieniach skierowanych do pielgrzymów Papież życzył, aby zawsze pozostawali mocni w wierze, patrząc na Dzieciątko Jezus, które w tajemnicy Bożego Narodzenia daje się w darze całej ludzkości.
Do reagowania na przeciwności nie poprzez postawy agresywne, lecz powierzając się Bożej Opatrzności zachęcił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W sposób szczególny papież zaapelował o modlitwę za migrantów i osoby prześladowane. Zauważył, że właśnie św. Józef podczas tzw. ucieczki do Egiptu był prześladowanym i mężnym migrantem.
Dnia 16 lipca 2021 roku papież Franciszek ogłosił List apostolski w formie Motu proprio Traditionis custodes. Dokument określa nowe regulacje dotyczące sprawowania liturgii w nadzwyczajnej formie Rytu rzymskiego, uchylając tym samym wszystkie wcześniejsze normy, zezwolenia i zwyczaje, nie będące w zgodzie z jej postanowieniami. Treść dokumentu zrodziła ożywioną dyskusję, pojawiło się wiele pytań i wątpliwości.
„To smutny rekord, że przez 11 lat, w kolejnych bożonarodzeniowych orędziach, Papież musi mówić o Syrii, która wciąż znajduje się na liście krajów naznaczonych wojną i kryzysem, rozdartych konfliktami i napięciami. Ten kraj zniknął z mediów” – powiedział nuncjusz apostolski w Syrii kard. Mario Zenari, komentując słowa Papieża Franciszka wypowiedziane przed błogosławieństwem Urbi et Orbi.
W Święto Świętych Młodzianków, czyli dzieci zamordowanych na polecenie króla Heroda, Papież Franciszek zwrócił uwagę na cierpienia najmłodszych. Herodami naszych czasów nazwał na Twitterze przestępców zmuszających dzieci do niewolniczej pracy, prostytucji, walki z bronią w ręku i migracji. Zaapelował o modlitwę w intencji wykorzystywanych i o włączenie się w obronę ich praw.
Zdaniem dziennikarzy obserwujących wydarzenia watykańskie być może już w najbliższą niedzielę, 2 stycznia Franciszek ogłosi swój ósmy konsystorz dla utworzenia kardynałów. W roku 2022 dziesięciu purpuratów ukończy 80 rok życia, kiedy zgodnie z prawem tracą oni prawo do udziału w wyborze papieża. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 215 członków: 120 elektorów i 95 powyżej 80-go roku życia. Tradycyjnie jedną z dat konsystorza może być 21 lutego, w przeddzień święta Katedry św. Piotra.
Z wypowiedzi Ojca Świętego i sugestii dziennikarzy wynika, że w roku 2022 Franciszek może złożyć wizyty na Węgrzech i w Hiszpanii, w Papui Nowej Gwinei i Timorze Wschodnim, a także w Serbii i Kazachstanie. Żadna z tych hipotez nie została potwierdzona oficjalnie.
Ojciec Święty Franciszek powierzył Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji koordynację przygotowań Stolicy Apostolskiej do Roku Świętego 2025. W związku z tym w ostatnich dniach przewodniczący Rady abp Rino Fisichella spotkał się z przełożonymi Sekretariatu Stanu, Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej i Sekretariatu ds. Gospodarki – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
„Miłość na zawsze jest możliwa” – pisze Ojciec Święty w specjalnym liście do małżonków całego świata z okazji trwającego Roku „Rodzina Amoris Laetitia”.
Abp Paul Gallagher w Sudanie Południowym przygotowuje grunt pod planowaną papieską wizytę w tym kraju. Do 23 grudnia hierarcha przebywał w Dżubie, gdzie spotkał się z miejscowymi przywódcami politycznymi i religijnymi. „Nie ma idealnego czasu na wizytę, ale niewykluczone, że Franciszek odwiedzi Sudan Południowy w przyszłym roku” – zdradził watykański minister spraw zagranicznych.
O znalezienie „najwłaściwszych rozwiązań, aby przezwyciężyć kryzys sanitarny i jego konsekwencje”, a także o to, by „niezbędne leczenie, a zwłaszcza szczepionki, mogły dotrzeć do najbardziej potrzebujących grup ludności” zaapelował papież Franciszek w tradycyjnym bożonarodzeniowym orędziu „Urbi et Orbi” (skierowanym do miasta [Rzymu] i świata), jakie wygłosił w uroczystość Bożego Narodzenia w południe ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie.
„Powróćmy do Betlejem, powróćmy do źródeł: do istoty wiary, do pierwszej miłości, do adoracji i miłosierdzia” – mówił Papież Franciszek w czasie Pasterki.
„Bóg nie zawodzi, możecie dokonać wielkich rzeczy!”
Włoskie dzienniki La Repubblica i La Stampa przeprowadziły wywiad z papieżem, w którym mówi m. in. o znaczeniu dzisiejszego Bożego Narodzenia i Bożego Narodzenia w dzieciństwie w Buenos Aires, ulubionych lekturach, sporcie, ubogich.
Papież Franciszek zaapelował do europejskich przywódców o podjęcie wspólnych działań i znalezienie rozwiązań, aby chronić i wspierać migrantów i uchodźców przybywających na kontynent.
Beatyfikacja Jana Pawła I odbędzie się 4 września 2022 roku w Watykanie. Uroczystości będzie przewodniczył papież Franciszek. Poinformowała o tym wicepostulatorka jego sprawy beatyfikacyjnej, włoska dziennikarka Stefania Falasca.