Izrael. Chrześcijanie modlą się za papieża przy grobie św. Jerzego

Dziś, we wspomnienie św. Jerzego, papież obchodzi swoje imieniny. Z tej okazji Watykan świętuje i z całego świata napływają życzenia dla Franciszka. Za papieża modlą się także w prawosławnym kościele św. Jerzego w izraelskim Lod, gdzie przechowywane jest ciało męczennika.

Fakt, że pierwotne imię Ojca Świętego to Jerzy napełnia dumą naszą wspólnotę – zapewnia archimandryta Markellos sprawujący pieczę nad sanktuarium.

Jak dodaje duchowny, do Lod z okazji imienin papieża przybyli także przedstawiciele łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, kustodii Ziemi Świętej oraz lokalnej nuncjatury. Wszyscy razem przesyłają Ojcu Świętemu serdeczne życzenia.

Sanktuarium znajduje się w miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny św. Jerzego. Był on żołnierzem, który poniósł śmierć męczeńską podczas prześladowań za czasów panowania cesarza Dioklecjana, na początku IV w. przed Chrystusem. Według popularnej legendy miał stoczyć zwycięską walkę ze smokiem i uratować w ten sposób jedno z miast.

Jest on z jednym z najpopularniejszych patronów w Ziemi Świętej, co odzwierciedla się także w fakcie, że imię „Jerzy” jest niezwykle często nadawane dzieciom przez miejscowych chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg