Msza w Wieczerniku w Jerozolimie była ostatnim punktem wizyty papieża Franciszka w Ziemi Świętej. W homilii w miejscu Ostatniej Wieczerzy papież przypomniał, że to tam narodził się Kościół. "Jak wiele miłości, jak wiele dobra wypłynęło z Wieczernika" - mówił.
W homilii podczas poniedziałkowej Mszy papież podkreślił, że liturgia w miejscu Ostatniej Wieczerzy Jezusa z apostołami jest "wielkim darem".
Zwracając się do obecnych na Mszy ordynariuszy katolickich z Ziemi Świętej, Franciszek mówił: "Tutaj narodził się Kościół, a narodził się, wychodząc. Stąd wyszedł on z chlebem łamanym w rękach, mając w oczach rany Jezusa i Ducha miłości w sercu".
Zauważył, że Wieczernik przypomina - poprzez przywołanie obrzędu obmycia nóg - o sensie posługi. Ona zaś oznacza - wskazał - "służenie ubogim, chorym, wykluczonym".
Wieczernik - mówił Franciszek - przypomina również o przyjaźni i wezwaniu, by stać się przyjacielem Jezusa.
"Ale Wieczernik przypomina nam również podłość, wścibskość, zdradę" - powiedział papież. "Każdy z nas może przeżywać na nowo te postawy, a nie tylko i nie zawsze inni, kiedy patrzymy z pogardą na brata, osądzamy go; kiedy naszymi grzechami zdradzamy Jezusa" - dodał.
Papież mówił, że Wieczernik przywołuje również obowiązek dzielenia się, braterstwa, zgody, pokoju.
"Jak wiele miłości, jak wiele dobra wypłynęło z Wieczernika! Jak wiele miłosierdzia stąd wyszło, jak rzeka ze źródła, która początkowo jest strumieniem, a następnie rozszerza się i staje się wielka. Wszyscy święci czerpali stąd; wielka rzeka świętości Kościoła zawsze czerpie swój początek stąd" - przypomniał. To stąd - wskazał - Kościół wyrusza w świat.
"Zgromadzony na modlitwie z Matką Jezusa przeżywa on zawsze na nowo oczekiwanie ponownego zesłania Ducha Świętego: Niech zstąpi Duch Twój, o Panie, i odnowi oblicze ziemi" - powiedział Franciszek w ostatnim przemówieniu wygłoszonym podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.