Kościół w Niemczech przed wizytą Papieża

W dniach 22-25 września Benedykt XVI po raz trzeci odwiedzi Niemcy. Po Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii w sierpniu 2005 r. i po pobycie we wrześniu następnego roku w rodzinnej Bawarii Benedykt XVI odbędzie swą pierwszą oficjalną podróż do Niemiec.

O aktywności życia religijnego świadczy m.in. udział wiernych w niedzielnych i świątecznych mszach św. – ten wskaźnik również jest daleki od ideału. W roku 2010 uczestniczyło w nich ok. 3,1 mln wiernych, co stanowi zaledwie nieco ponad 10 proc. ogółu wiernych. Najwięcej „dominicantes” mają archidiecezje fryburska i kolońska oraz diecezje Ratyzbony i Münster

Kościół silny strukturalnie
Mimo wstrząsów i zawirowań ostatnich lat i erozji więzi kościelnych struktury Kościoła katolickiego, podobnie jak niemieckich Kościołów ewangelickich, są stabilne, o czym świadczy m.in. to, że Kościoły te z liczbą 1,2 mln pracowników są, po państwie, największymi pracodawcami. Kościół katolicki zatrudnia ok. 650 tys. osób, przy czym w samych tylko strukturach kościelnych pracuje ok. 150 tys. ludzi, a w Caritas pół miliona. Katolickich wolontariuszy jest ponad 600 tys.

Bez wątpienia Kościół niemiecki jest potęgą, gdy jeśli chodzi o dzieła pomocy, które rocznie rozporządzają sumą 2,9 mld euro. Po II wojnie światowej Niemcy same doświadczyły wielkiej pomocy ze strony innych narodów. Dlatego biskupi już w latach pięćdziesiątych XX w. rozpoczęli działania na rzecz wspierania innych, szczególnie krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ubogiego Południa w Azji, narodów Afryki, Ameryki Łacińskiej i Oceanii. Niemiecki episkopat przy wsparciu Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) powołał do życia wiele takich organizacji. Są to np. akcja charytatywna Adveniat, która wspiera inicjatywy Kościoła katolickiego w Ameryce Łacińskiej (w 2010 r. wartość pomoc przekroczyła 52 mln euro), Caritas, która zebrała prawie 50 mln euro, Dzieło Kolędników Misyjnych – ponad 71 mln euro na pomoc dla dzieci w III świecie, dzieło pomocy „Misereor”, służące walce z głodem i chorobami na świecie i wspierające różne akcje sumą prawie 72 mln euro, dzieło pomocy „Missio”, które wspomaga misje na całym świecie (prawie 46 mln euro), akcja katolików niemieckich „Renovabis”, która od 18 lat wspiera projekty charytatywne dla katolików w krajach Europy Środkowej i Wschodniej i w ub.r. zebrała prawie 12 mln euro oraz Dzieło św. Bonifacego, apostoła Niemiec, które zebrało w ubiegłym roku ponad 11,5 mln euro.

Kościół jest też obecny w wielu instytucjach wychowawczych i w szkołach. W Niemczech działa ok. 9,4 tys. różnego rodzaju dziennych placówek oświatowych, zatrudniających ponad 76 tys. pracowników, którzy opiekują się 600 tys. dzieci nie tylko z rodzin katolickich. Uczęszcza do nich również 27 proc. dzieci imigrantów, wśród nich wielu muzułmanów. Wielkim powodzeniem cieszą się też katolickie szkoły – od podstawowych, przez gimnazja, po zawodowe i internaty. Prowadzą je diecezje i zakony. Niektóre mają już po kilkaset lat. W sumie działa 908 takich szkół z prawie 372 tys. uczniów i 116 internatów.

Oprócz wydziałów teologii katolickiej istniejących na 12 uniwersytetach państwowych jest też 30 instytutów teologii katolickiej, jeden uniwersytet katolicki w Eichstätt, 3 samodzielne wydziały teologiczne, 6 zakonnych wyższych szkół teologicznych. Ponadto istnieje 8 katolickich wyższych szkół zawodowych oraz dwie wyższe szkoły pedagogiki religijnej i nauk społecznych. Na wydziałach teologicznych kształci się ponad 21,5 tys. studentów pod opieką 378 profesorów.

Kościół wspiera także kulturę we wszystkich jej obszarach, będąc po państwie i władzach lokalnych najhojniejszym jej mecenasem. Świadczy o tym np. to, że w Niemczech działa 18,1 tys. katolickich chórów i zespołów muzycznych, w których śpiewa i gra 417,8 tys. osób. W grupie tej jest 5 tys. chórów dziecięcych i młodzieżowych, z udziałem 11 tys. dzieci i młodych ludzi. Ponadto Kościół prowadzi 3,6 tys. bibliotek z 17 mln książek, płyt i filmów oraz sprawuje opiekę nad zabytkami. Na 24,5 tys. świątyń katolickich ok. 23 tys. to obiekty podlegające ochronie.
Kościelne środki przekazu liczą m.in. 124 tytuły prasowe: gazety diecezjalne, poszczególnych organizacji, czasopisma dla kobiet i prasa codzienna, a łączny ich nakład roczny wynosi 780 tys. egz. Jednym z najważniejszych mediów jest Katolicka Agencja Informacyjna (KNA), której serwis kupuje 60 proc. niemieckiej prasy i mediów. KNA proponuje nie tylko teksty, ale również zdjęcia, grafiki, serwis dźwiękowy i informacje wideo.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • a to ciekawe
  16.09.2011 06:41
  Kościół domaga się szacunku dla papieża. Jakie to dziwne, kiedy pamięć zawodzi biskupów, gdy szacunek dla kiedyś dla ludzi był żaden. Oj Kościół musi nauczyć się jak żyć w tym różnorodnym świecie, że jest skazany na krytykę. Dobrze, że nieomylność i świętość została zdjęta z tej organizacji.
 • ludek
  16.09.2011 09:13
  Nie organizacji tylko instytucji. Wyrażaj się precyzyjnie.
  Kościół to wspólnota ludzi wierzących, wszystkich ochrzczonych, a Ty cały czas masz na myśli hierarchię. Wyrażaj się precyzyjnie.
  Nikt nie "zdjął" z Kościoła świętości. Kościół nadal jest "jeden, święty, powszechny, apostolski" (Wyznanie Wiary).
  Jest święty, ponieważ sprawuje święte sakramenty i posiada wielu świętych - tych kanonizowanych, ale i tych, którzy kanonizowani nie zostali, a świętymi byli. To wszyscy zbawieni.
  Kościół jest instytucją bosko-ludzką. Założoną przez samego Boga - Jezusa Chrystusa, ale składającą się z grzesznych, słabych ludzi, do których my wszyscy należymy.
  Oj, widzę, że warto by poczytać trochę opracowań teologicznych dla pogłębienia wiedzy religijnej.
  A za biskupów, to lepiej się pomódl za nich (tak jak umiesz). Marudzenie i narzekanie nic nie da i nie ma najmniejszego sensu.
  Krytyka różni się od krytykanctwa - warto byś o tym pamiętał.
  Pozdrawiam!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.