Rok przełomowy w Kościele niemieckim

Przewodniczący niemieckiego episkopatu abp Robert Zollitsch podsumował rok 2011.

Arcybiskup stwierdził, że był to wręcz przełomowy dla Kościoła w Niemczech rok, ponieważ wychodząc z głębokiego kryzysu zaufania przeżył jednoczące i budujące spotkanie z Benedyktem XVI.

Wrześniowa papieska pielgrzymka do Niemiec była dla abp. Zollitscha najważniejszym wydarzeniem. Jego zdaniem Benedykt XVI umocnił w wierze nie tylko katolików, ale wszystkich chrześcijan w Niemczech: „Papież pomógł nam stawiać znów pytania o Boga w naszym społeczeństwie. Dodał nam odwagi, byśmy wspólnie jako chrześcijanie intensywniej kształtowali ten świat”. Abp Zollitsch dodał, że wzruszyły go tłumy ludzi biorących udział w spotkaniu z papieżem. To pokazuje, że Niemcy wciąż są zainteresowani kwestiami wiary i Kościoła.

Podsumowując mijający rok, przewodniczący niemieckiego episkopatu wspomniał też o sprawach trudnych. Przedmiotem dalszej troski jest proces dialogu wewnątrzkościelnego. Wciąż trzeba zdobywać utracone przez afery pedofilskie zaufanie społeczeństwa – stwierdził abp Zollitsch i zapowiedział, że w nadchodzącym roku pomogą w tym dwa wielkie spotkania. We wrześniu odbędzie się kolejne forum, tym razem poświęcone tematowi diakonii, a już w maju Kościół katolicki zaprasza do Mannheimu na kolejne tradycyjne Dni Katolika.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama