Przewodniczący niemieckiego episkopatu abp Robert Zollitsch podsumował rok 2011.
Arcybiskup stwierdził, że był to wręcz przełomowy dla Kościoła w Niemczech rok, ponieważ wychodząc z głębokiego kryzysu zaufania przeżył jednoczące i budujące spotkanie z Benedyktem XVI.
Wrześniowa papieska pielgrzymka do Niemiec była dla abp. Zollitscha najważniejszym wydarzeniem. Jego zdaniem Benedykt XVI umocnił w wierze nie tylko katolików, ale wszystkich chrześcijan w Niemczech: „Papież pomógł nam stawiać znów pytania o Boga w naszym społeczeństwie. Dodał nam odwagi, byśmy wspólnie jako chrześcijanie intensywniej kształtowali ten świat”. Abp Zollitsch dodał, że wzruszyły go tłumy ludzi biorących udział w spotkaniu z papieżem. To pokazuje, że Niemcy wciąż są zainteresowani kwestiami wiary i Kościoła.
Podsumowując mijający rok, przewodniczący niemieckiego episkopatu wspomniał też o sprawach trudnych. Przedmiotem dalszej troski jest proces dialogu wewnątrzkościelnego. Wciąż trzeba zdobywać utracone przez afery pedofilskie zaufanie społeczeństwa – stwierdził abp Zollitsch i zapowiedział, że w nadchodzącym roku pomogą w tym dwa wielkie spotkania. We wrześniu odbędzie się kolejne forum, tym razem poświęcone tematowi diakonii, a już w maju Kościół katolicki zaprasza do Mannheimu na kolejne tradycyjne Dni Katolika.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.