Pielgrzymka Benedykta XVI do Turcji nadal przyciąga ogromną uwagę światowej prasy. Szczególne zainteresowanie budzi jej nowy kontekst, po zapowiedzi Brukseli, że częściowemu zawieszeniu ulegną negocjacje z Ankarą w sprawie członkostwa Turcji w Unii Europejskiej.
Papieska pielgrzymka do Turcji świadczy o woli prowadzenia dialogu. Przekonany jest o tym łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Michel Sabbah.
Benedykt XVI spotkał się w Delegaturze Apostolskiej w Stambule z metropolitą Kościoła syryjsko-prawosławnego Filuskinosem Yusufem Cetinem i wielkim rabinem Turcji, Isaakiem Halevą.
Chlebem i solą powitali papieża wieczorem duchowni i wierni Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego zgromadzeni katedrze Matki Bożej w Stambule, którzy przybyli, aby uczestniczyć w liturgii słowa.
Najprawdopodobniej Benedykt XVI jest drugim papieżem, który odwiedził Błękitny Meczet w Stambule. Przed nim był tam Jan Paweł II.
Późnym popołudniem Benedykt XVI odwiedził Błękitny Meczet w Stambule.
Papież odwiedził muzeum Hagia Sophia. Była to największa świątynia chrześcijańska dawnego Konstantynopola.
Dla przyszłości chrześcijaństwa ważne jest to, że Benedykt XVI upomniał się o poszanowanie praw mniejszości religijnych w Turcji - stwierdził bp Luigi Padovese.
Benedykt XVI trzymający w dłoniach flagę Turcji - to zdjęcie publikują na pierwszej stronie prawie wszystkie tureckie dzienniki.
Wspólną deklarację podpisali w czwartek (30 listopada) Benedykt XVI i Bartłomiej I.
W Trazbonie, na miejscu zamordowanego w lutym br. ks. Andrei Santoro, pracuje obecnie Polak, ks. Waldemar Niewiński. Radio Watykańskie przeprowadziło z nim rozmowę.
Jako nieoczekiwanie udany, określa turecka prasa pierwszy dzień wizyty Benedykta XVI w Turcji. Wyraża nadzieję, że dalej będzie się ona odbywała bez problemu. Gazety na pierwszy plan wyciągają papieskie poparcie dla przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej, podkreślają jednak, że było ono „bardzo ostrożne".
Wizyta Benedykta XVI w Turcji zajmuje 29 listopada pierwsze strony hiszpańskiej prasy. Dzienniki podkreślają głównie dwa tematy: papieskie poparcie dla wejścia Turcji do Unii Europejskiej oraz apel o „prawdziwy dialog" pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami.
Papieską wizytę z pilną uwagą śledzi również prasa meksykańska.
W pielgrzymce do Turcji Benedyktowi XVI towarzyszą modlitwą amerykańscy katolicy. Wezwali ich do niej Rycerze Kolumba.
Biskup Piotr Libera ocenia, że wizyta Bendykta XVI w Turcji obala mit, że jest on nastawiony antymuzułmańsko.
Irackie skrzydło Al Kaidy potępiło wizytę Benedykta XVI w Turcji, określając ją mianem "wyprawy krzyżowej".
Bartłomiej I do Benedykta XVI: Ukochany bracie, witaj. Benedykt XVI do Bartłomieja I: Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem.
O pokoju na świecie mówił Benedykt XVI w homilii podczas Mszy św. odprawianej w Efezie.
Obecna, trzecia wizyta Papieża w Turcji ma miejsce w zupełnie nowym kontekście - stwierdził 28 listopada na konferencji prasowej w Stambule przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego, abp Demetrios z USA.