Benedykt XVI trzymający w dłoniach flagę Turcji - to zdjęcie publikują na pierwszej stronie prawie wszystkie tureckie dzienniki.
Komentarze są bardzo przychylne, wręcz entuzjastyczne. „Kocham Turków” - tytułuje swoją relację największy dziennik Hürriyet. W doniesieniach dominują też informacje o sygnałach płynących z Komisji Europejskiej o częściowym wznowieniu rozmów na temat wstąpienia Turcji do Unii Europejskiej oraz komentarze światowej prasy mówiące o rosnących szansach Turcji na przystąpienie do UE. Nie ma praktycznie gazety która nie poświęciłaby papieskiej wizycie co najmniej kilku stron.
Najbardziej czytany w Turcji dziennik Hürriyet w jednym z tytułów podkreśla, że Papież zaskoczył świat rozpoczynając i kończąc liturgię w Efezie po turecku. Komentując sukces wizyty wskazuje, że „papież z teologa stał się dyplomatą”. Nie brakuje też odniesienia do spotkania z przewodniczącym Urzędu ds. Wyznań Ali Bardakoglu, który „wypowiedział mocne słowa nawiązując do wykładu w Ratyzbonie”. Dziennik podkreśla, że Papież po raz pierwszy wysłuchał ich w obecności przedstawicieli mediów. Wbrew przyjętym zwyczajom nikt nie przesłał bowiem wcześniej tekstu przemówienia papieskim współpracownikom. Według Hürriyet Benedykt XVI był poirytowany kiedy Bardakoglu mówił o islamofobii.
Liberalny Milliyet wewnątrz numeru drukuje karykaturę członków tureckiego rządu, którzy podrzucają papieża do góry krzycząc przy tym: „Turcy są z Ciebie dumni”. Pisze też o trudnościach na jakie napotykają w związku z wizytą mieszkańcy Stambułu. Z powodu niedopatrzenia policji niektórzy nie otrzymali odpowiednich przepustek i w związku z tym nie mogli dostać się do domu.
Pisząc o dialogu katolicko-prawosławnym dziennik zastanawia się w „jakiego Jezusa wierzą chrześcijanie”. Konkluduje swoje rozważania „Jezus nigdy nie istniał, potrzebny jest tylko po to by zbierać pieniądze”. Ciekawostką jest opublikowanie małego zdjęcia pracującego w watykańskim sekretariacie stanu, a pochodzącego z Turcji ks. Julio Murato. Podpis pod nim brzmi: a dlaczego nie Papież z Turcji? Mowa jest także o dość niefortunnym filmowaniu Benedykta XVI przez turecką telewizję. Zamiast Papieża pokazywała ona plecy ochroniarzy. Komentując wizytę Papieża w patriarchacie ekumenicznym dziennik pisze, że „Bartłomiej I był wzruszony jak w dniu swego wyboru”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.