Pielgrzymka Benedykta XVI do Turcji nadal przyciąga ogromną uwagę światowej prasy. Szczególne zainteresowanie budzi jej nowy kontekst, po zapowiedzi Brukseli, że częściowemu zawieszeniu ulegną negocjacje z Ankarą w sprawie członkostwa Turcji w Unii Europejskiej.
Cytowany przez rzymski dziennik „Il Messagero” Rocco Butliglione przestrzega przez zinstrumentalizowaniem wypowiedzi Ojca Świętego. Słów Papieża nie można wyrywać z kontekstu i nie ulega wątpliwości, że Benedykt XVI zachęcając do dialogu wskazuje, iż dla zbliżenia Europy i Ankary kluczowe znaczenie ma wzajemne poszanowanie religii.
Amerykański „New York Times” cytuje liczne wypowiedzi świadczące o bardziej przychylnym nastawieniu społeczeństwa tureckiego do pielgrzymki Ojca Świętego. Szwajcarski „Neue Zuricher Zeitung” swoją relację z Efezu opatruje tytułem: „Pojednawcze orędzie Benedykta w Turcji - apel o pokój między religiami”. Dziennik zauważa, że w centrum papieskiej homilii znalazły się słowa o tym, co łączy muzułmanów i chrześcijan.
Natomiast włoska „La Stampa” podkreśla determinację Papieża, który bez trudu mógłby znaleźć pretekst do rezygnacji z tej trudnej pielgrzymki. Stanowi ona jednak przede wszystkim akt miłości wobec narodu tureckiego, a zwłaszcza tamtejszych chrześcijan.
Paryski „Le Figaro” zwraca uwagę na symboliczny wymiar pierwszego spotkania Benedykta XVI z Bartłomiejem I 29 listopada. Papież nie chce drażnić patriarchy moskiewskiego Aleksego II, który nie uznaje prymatu Konstantynopola. Natomiast jego wizyta w Fanarze otwiera drogę do kolejnych spotkań. Już w grudniu przybędzie do Rzymu wysokiej rangi delegacja Cerkwi greckiej, informuje paryska gazeta.
Pielgrzymkę Ojca Świętego bacznie śledzi także prasa grecka. Dziennik „Kathimerini” informuje o serdecznym klimacie spotkania i nadziejach na dalszą współpracę katolików i prawosławnych, w oparciu o dziedzictwo pierwszych siedmiu soborów powszechnych, które odbywały się na terytorium dzisiejszej Turcji.
Papieską wizytę z pilną uwagą śledzi również chilijska prasa. Tamtejszy dziennik „La Nación”, podobnie jak media światowe, zwraca szczególną uwagę na pobyt Papieża w Efezie. Gazeta podkreśla, że właśnie z miasta naznaczonego obecnością Maryi Benedykt XVI apelował o pokój na Bliskim Wschodzie. Ponadto w artykule czytamy, że Ojciec Święty złożył hołd ks. Andrei Santoro. Ten włoski kapłan w lutym bieżącego roku poniósł w tym kraju męczeńską śmierć z rąk fanatycznego muzułmanina. Chilijski dziennik stwierdza, że Kościół prawosławny ma nadzieję, iż wizyta Benedykta XVI polepszy prawną sytuację mniejszości chrześcijańskich zamieszkujących Turcję.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.