Pielgrzymka Benedykta XVI do Turcji nadal przyciąga ogromną uwagę światowej prasy. Szczególne zainteresowanie budzi jej nowy kontekst, po zapowiedzi Brukseli, że częściowemu zawieszeniu ulegną negocjacje z Ankarą w sprawie członkostwa Turcji w Unii Europejskiej.
Cytowany przez rzymski dziennik „Il Messagero” Rocco Butliglione przestrzega przez zinstrumentalizowaniem wypowiedzi Ojca Świętego. Słów Papieża nie można wyrywać z kontekstu i nie ulega wątpliwości, że Benedykt XVI zachęcając do dialogu wskazuje, iż dla zbliżenia Europy i Ankary kluczowe znaczenie ma wzajemne poszanowanie religii.
Amerykański „New York Times” cytuje liczne wypowiedzi świadczące o bardziej przychylnym nastawieniu społeczeństwa tureckiego do pielgrzymki Ojca Świętego. Szwajcarski „Neue Zuricher Zeitung” swoją relację z Efezu opatruje tytułem: „Pojednawcze orędzie Benedykta w Turcji - apel o pokój między religiami”. Dziennik zauważa, że w centrum papieskiej homilii znalazły się słowa o tym, co łączy muzułmanów i chrześcijan.
Natomiast włoska „La Stampa” podkreśla determinację Papieża, który bez trudu mógłby znaleźć pretekst do rezygnacji z tej trudnej pielgrzymki. Stanowi ona jednak przede wszystkim akt miłości wobec narodu tureckiego, a zwłaszcza tamtejszych chrześcijan.
Paryski „Le Figaro” zwraca uwagę na symboliczny wymiar pierwszego spotkania Benedykta XVI z Bartłomiejem I 29 listopada. Papież nie chce drażnić patriarchy moskiewskiego Aleksego II, który nie uznaje prymatu Konstantynopola. Natomiast jego wizyta w Fanarze otwiera drogę do kolejnych spotkań. Już w grudniu przybędzie do Rzymu wysokiej rangi delegacja Cerkwi greckiej, informuje paryska gazeta.
Pielgrzymkę Ojca Świętego bacznie śledzi także prasa grecka. Dziennik „Kathimerini” informuje o serdecznym klimacie spotkania i nadziejach na dalszą współpracę katolików i prawosławnych, w oparciu o dziedzictwo pierwszych siedmiu soborów powszechnych, które odbywały się na terytorium dzisiejszej Turcji.
Papieską wizytę z pilną uwagą śledzi również chilijska prasa. Tamtejszy dziennik „La Nación”, podobnie jak media światowe, zwraca szczególną uwagę na pobyt Papieża w Efezie. Gazeta podkreśla, że właśnie z miasta naznaczonego obecnością Maryi Benedykt XVI apelował o pokój na Bliskim Wschodzie. Ponadto w artykule czytamy, że Ojciec Święty złożył hołd ks. Andrei Santoro. Ten włoski kapłan w lutym bieżącego roku poniósł w tym kraju męczeńską śmierć z rąk fanatycznego muzułmanina. Chilijski dziennik stwierdza, że Kościół prawosławny ma nadzieję, iż wizyta Benedykta XVI polepszy prawną sytuację mniejszości chrześcijańskich zamieszkujących Turcję.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.