Wizyta Benedykta XVI w Turcji zajmuje 29 listopada pierwsze strony hiszpańskiej prasy. Dzienniki podkreślają głównie dwa tematy: papieskie poparcie dla wejścia Turcji do Unii Europejskiej oraz apel o „prawdziwy dialog" pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami.
„Benedykt XVI poprawia się i popiera ‘integrację’ Turcji z Unią Europejską” czytamy w El País. Dziennik podkreśla, że pierwszy dzień wizyty papieskiej był intensywny i miał duży wymiar polityczny. W chwili, kiedy trwają rozmowy z UE, „Turcja jest świadoma, że nie może sobie pozwolić na arogancję wobec osoby Papieża, kiedy jego wizyta jest uważnie obserwowana przez kraje zachodnie”. W tym kontekście apel Benedykta XVI o „uszanowanie wolności religijnej” nabiera szczególnego znaczenia. Kiedy jednak „Turcja oficjalna” wita Ojca Świętego, to „mieszkańcy stolicy okazali się obojętni” wobec wizyty. El País zwraca uwagę na podjęte środki bezpieczeństwa i na brak zapowiadanych protestów.
„Najwyższy autorytet religijny Turcji oskarża Papieża o szerzenie uprzedzeń wobec islamu”, co przyczynia się do „wzrostu islamofobii”, pisze El Mundo. Dziennik podkreśla apel Ojca Świętego o dialog pomiędzy religiami oraz o zapewnienie wolności kultu. Przedstawia też sytuację katolików w Turcji, którzy oficjalnie nie są uznani przez państwo. El Mundo podkreśla także papieskie poparcie dla integracji Turcji z UE.
Na potrzebę dialogu pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami, od którego zależy przyszłość, zwraca uwagę ABC. Dziennik pisze też o krytyce „braku wolności religijnej” w Turcji. „Turcja, obok Białorusi i Bośni, jest jednym z krajów, który nie szanuje prawa do wolności religijnej, o której mówi konstytucja”.
„Spodziewano się napiętego spotkania pomiędzy papieżem i jednym z liderów muzułmańskich, który najbardziej krytycznie i agresywnie skomentował w swoim czasie słowa wypowiedziane przez papieża w Niemczech” czytamy w La Razón. I tak było. „Żaden z dwóch liderów nie ukrył swojego punktu widzenia”. Dziennik zwraca uwagę na dialog międzyreligijny, jaki zaproponował Papież.
Hiszpańska prasa podkreśla także papieskie poparcie dla idei Przymierza Cywilizacji. Jej pomysłodawcą jest premier Zapatero i znalazła poparcie u premiera Turcji Erdogana.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.