Benedykt XVI spotkał się z metropolitą syryjskim i rabinem Turcji

Benedykt XVI spotkał się w Delegaturze Apostolskiej w Stambule z metropolitą Kościoła syryjsko-prawosławnego Filuskinosem Yusufem Cetinem i wielkim rabinem Turcji, Isaakiem Halevą.

Po wizycie w Patriarchacie Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, papież Benedykt XVI udał się do siedziby Delegatury Apostolskiej. W jej ogrodach powitali go przedstawiciele episkopatu katolickiego Turcji wraz z grupą wiernych.

Papież udał się do sali audiencyjnej na spotkanie z metropolitą Filuskinosem Yusuf Cetinem, który jest wikariuszem patriarchy Ignacego I Zakka Iwasa, rezydującego w Damaszku w Syrii.

Metropolia syryjsko-prawosławna liczy 20 tys. wiernych i jest drugim co do wielkości Kościołem w Stambule. Kościół ten utrzymuje najlepsze i serdeczne stosunki ekumeniczne z katolikami.

Benedykt XVI rozmawiał też z wielkim rabinem Turcji Isaakiem Halevą.

Żydzi osiedlali się w Turcji szczególnie w końcu XV w., w okresie Wielkiej Inkwizycji w Hiszpanii. W XIX w wspólnota żydowska liczyła 100 tys. osób. Obecnie jest to druga co do wielkości społeczność żydowska w kraju islamskim (po Iranie) i liczy 25 tys. osób mieszkających przede wszystkim w Stambule i Izmirze.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama