Benedykt XVI spotkał się w Delegaturze Apostolskiej w Stambule z metropolitą Kościoła syryjsko-prawosławnego Filuskinosem Yusufem Cetinem i wielkim rabinem Turcji, Isaakiem Halevą.
Po wizycie w Patriarchacie Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, papież Benedykt XVI udał się do siedziby Delegatury Apostolskiej. W jej ogrodach powitali go przedstawiciele episkopatu katolickiego Turcji wraz z grupą wiernych.
Papież udał się do sali audiencyjnej na spotkanie z metropolitą Filuskinosem Yusuf Cetinem, który jest wikariuszem patriarchy Ignacego I Zakka Iwasa, rezydującego w Damaszku w Syrii.
Metropolia syryjsko-prawosławna liczy 20 tys. wiernych i jest drugim co do wielkości Kościołem w Stambule. Kościół ten utrzymuje najlepsze i serdeczne stosunki ekumeniczne z katolikami.
Benedykt XVI rozmawiał też z wielkim rabinem Turcji Isaakiem Halevą.
Żydzi osiedlali się w Turcji szczególnie w końcu XV w., w okresie Wielkiej Inkwizycji w Hiszpanii. W XIX w wspólnota żydowska liczyła 100 tys. osób. Obecnie jest to druga co do wielkości społeczność żydowska w kraju islamskim (po Iranie) i liczy 25 tys. osób mieszkających przede wszystkim w Stambule i Izmirze.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.