**s. Marija od Jezusa Ukrzyżowanego Petković** (1892 - 1966), założycielka chorwackiego Zgromadzenia Franciszkańskiego Córek Miłosierdzia, którą papież Jan Paweł II w czerwcu tego roku ogłosi błogosławioną jako pierwszą kobietę Kościoła w Chorwacji.
W tym czasie poszukując odpowiedzi na pytanie, do jakiego zakonu ma wstąpić, udaje się wraz z jedną z sióstr "od Aniołów” w odwiedziny do klasztoru klarysek, także w Splicie. Zostaje tam na krótko. Wojna ze wszystkimi okropnościami (w samym Blacie żyje 200 wdów, mnóstwo sierot i innych biedaków) skłania ją w 1917 roku do otwarcia kuchni ludowej, a w 1919 do założenia sierocińca im. św. Wincentego, instytucji wychowawczo-dobroczynnej. Marija gromadzi wokół siebie przyjaciółki, które swoje życie pragną poświęcić Bogu i biedakom.
Wojna, plaga mszyc i epidemia grypy zwanej hiszpanką spustoszyły Korczulę, zapanował głód, nędza i masowy exodus. Wyspę opuściły także włoskie siostry Służebnice Miłosierdzia, udając się z powrotem do swoje ojczyzny. Nowe okoliczności wymagały teraz nowych odpowiedzi chrześcijańskiego miłosierdzia. Biskup Josip Marčelić daje wytyczne do założenia wspólnoty zakonnej, która będzie pomagać biednym, i zdecydowanie żąda od Mariji, żeby pozostała w Blacie i poświęciła się sprawom wiary oraz dobroczynności. Marija zaś czyni wszystko, czego biskup od niej oczekuje.
Z dużym powodzeniem realizuje swój program pomocy sierotom. Kiedy brakuje jej własnych środków, a na Korczuli i w całej Dalmacji nie może niczego uprosić, udaje się do Slavonii. W roku 1922 w Osijeku, Vukovarze, Valpovie wyprasza, gromadzi i wysyła do Blata wagon żyta ku ogólnej radości biedaków. W następnym, 1923 roku udaje się do Suboticy w Vojvodinie i znów zebrane zboże wysyła do Blata. Szuka pomocy dla dzieci i dziecięcych ogródków jordanowskich w ministerstwie w Belgradzie i pomoc tę uzyskuje. Dwukrotnie pisze list do papieża Piusa XI, i on też jej pomaga. W Suboticy przejmuje dom dla dzieci „Kolebka” a obok niego buduje „Zakład św. Teresy”. Gdy okazuje się, że budowa wymaga znacznych nakładów, zadłuża się w bankach, licząc że jakoś uda się spłacić długi, bo celem „moim jest czynić dobro, a już Pan Bóg będzie się martwił, żeby mi to umożliwić.” I Pan Bóg jej pomaga w zaiste niezwyły sposób.
W dzień św. Franciszka 1920 roku biskup zaprasza matkę Mariji, żeby odziała ją w szaty zakonne. Razem z Mariją biskup zakłada szaty pięciu innym siostrom. Dziś wydaje się nam to dziwne, ale już 14 października tego samego roku Córki Miłosierdzia składają pierwsze śluby i uzyskują nowe imiona. Marija przyjmuje imię Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. Ofiara miłości staje się najwyższym prawem i powołaniem młodych zakonnic. Dzień wcześniej siostra Marija od Jezusa Ukrzyżowanego wybrana zostaje pierwszą przełożoną zgromadzenia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.