**s. Marija od Jezusa Ukrzyżowanego Petković** (1892 - 1966), założycielka chorwackiego Zgromadzenia Franciszkańskiego Córek Miłosierdzia, którą papież Jan Paweł II w czerwcu tego roku ogłosi błogosławioną jako pierwszą kobietę Kościoła w Chorwacji.
Na terenie kościelnym w lichym, ciasnym i niewygodnym domu, w pobliżu kościoła parafialnego rodzi się pierwsza chorwacka franciszkańska rodzina Córek Miłosierdzia. Biskup współzałożyciel Zgromadzenia używając obrazowych przenośni mówi siostrom o duchowym i praktycznym wymiarze współczucia, by brały wzór z Jezusa Ukrzyżowanego w posłuszeństwie, wzajemnej miłości, pracowitości i ubóstwie.
Młoda założycielka organizuje strukturę zakonu, wychowanie (edukację) członkiń, plan pracy, życie modlitewne, troszczy się o dyscyplinę sióstr i domu, umacnianie prawnej samodzielności Zgromadzenia i jego wzrost, budowę nowych domów i zakładów oraz całą resztę. Wspaniała organizatorka, pracownica, dokładna, mająca jasne cele, które trzeba osiągnąć. Pomaga jej w tym fakt, że przez kilka lat była związana ze Służebnicami Miłosierdzia, a także z pracą w parafii jako przewodnicząca świeckich stowarzyszeń katolickich.
Przykład Mariji pokazuje, że odważni mobilizują i przyciągają innych. Rodaczki Mariji, najpierw pięć, a potem następne, widząc jak konkretnie można żyć miłością, znajdują sens swego życia według charyzmatu Mariji. Marija tworzy Regułę nowej wspólnoty zakonnej. Czyni to zgodnie z przykładem św. Franciszka i z biegiem czasu regulamin ten uzupełnia i udoskonala.
Pomimo wielu zajęć troszczy się o duchowy wzrost sióstr i Zgromadzenia. Pisze listy, udziela wskazówek i porad, wysyła okólniki, a Bóg sprawia, że dzieło posuwa się w wielkim tempie. I tak, otwiera domy w Blacie, Smokvicy, Opuzenie, Preku, Zemuniku, Suboticy, Ugljanie, Splicie, Zagrzebiu, Šestinach.
W roku 1936 prosi ją brat Leonardo Rusković, żeby posłała siostry do Argentyny. Ona przyjmuje to jako Boże wezwanie i wysyła pierwsze siostry, a w roku 1940 sama udaje się z wizytą służbową do Ameryki. Wcześniej posłała tam aż 30 sióstr, które sumiennie realizują charyzmat Zgromadzenia w pracy z dziećmi, chorymi i starcami, inspirują nowe powołania, otwierając najpierw jeden a później dwa dalsze nowicjaty, ponieważ Zgromadzenie rozszerza się także na Paragwaj Chile i Peru.
Wykorzystać warunki, w jakich żyjemy lub w jakich się człowiek znajduje, może każdy. Ale realizują to właśnie ci, którzy są zapatrzeni w Boga i swojego brata - człowieka. S. Marija jest wielka, ponieważ rozpoznała czas, który dał jej Bóg i podjęła tę ofertę, żeby pomóc bratu. Trzeba modlić się o jej wstawiennictwo, żeby Bóg otworzył nam oczy, byśmy poznali moment Bożego przejścia, wykorzystując kairos czyli czas nam darowany.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.