Papież cieszy się radosnym przyjęciem we Fryburgu – powiedział ks. Federico Lombardi, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podczas dzisiejszej konferencji prasowej we Fryburgu. Zwrócił uwagę, że Ojciec Święty był bardzo wzruszony po wczorajszym nabożeństwie maryjnym w Etzelsbach i dzisiejszej Mszy św. w Erfurcie.
„Wiele osób pyta mnie jak czuje się papież, więc odpowiadam: Czuje się dobrze mimo bardzo napiętego programu” – podkreślił ks. Lombardi.
- Papież jest bardzo wzruszony powitaniem we Fryburgu. Jest to chyba najpiękniejsze i najgorętsze miasto w Niemczech – powiedział ks. Hans Langendörfer, sekretarz generalny episkopatu Niemiec.
Przypomniał, że Fryburg jest ostatnim i najdłuższym etapem papieskiej pielgrzymki do Niemiec. „Wczoraj byliśmy świadkami wspaniałej i poruszającej liturgii sanktuarium maryjnym w Etzelsbach” – zaznaczył. Mówiąc o dzisiejszej Mszy św. w Erfurcie powiedział, że papież oddał hołd wszystkim chrześcijanom w byłej NRD, którzy zachowali swoją wiarę i w duchu wolności otwarcie ją wyznawali.
Mówiąc o spotkaniu z ofiarami nadużyć seksualnych ks. Langendörfer powiedział, że było ono naładowane dużymi emocjami. „Byłem tam po spotkaniu i sam mogłem to odczuć” – powiedział i przyznał, że niektórzy z uczestników płakali. Każdy z zaproszonych miał możliwość porozmawiać z Benedyktem XVI.
Ks. Lombardi zastrzegł, że spotkanie miało charakter prywatny i nie może zdradzić wielu szczegółów, ale zaznaczył, że przebiegło w pozytywnej atmosferze: „Papież raczej słuchał, niż mówił. To była bardzo dobra godzina w całym programie pielgrzymki” – dodał i przypomniał, że to już piąte spotkanie Benedykta XVI z ofiarami molestowania po Waszyngtonie, Sydney, Malcie i Londynie.
Pytany o rozczarowanie protestantów wynikiem spotkania w Erfurcie ks. Lombardi przypomniał, że papież chciał przede wszystkim pomodlić się z ewangelikami i mówił o Lutrze „jako o świadku wiary”, co doskonale wpasowuje się w przesłanie całej pielgrzymki. Pogłębianie wiary chrześcijan żyjących w zsekularyzowanym społeczeństwie jest podczas tej wizyty ważniejsze niż „praktyczne rozwiązywanie niektórych problemów”.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.