Wizyta, którą Ojciec Święty złoży w poniedziałek księżom werbistom w sąsiadującym z Castel Gandolfo Nemi, przypomni nam historię i ducha Soboru Watykańskiego II. Zwraca na to uwagę ks. Federico Lombardi SJ w swym cotygodniowym felietonie Octava Dies.
„W poniedziałek 9 lipca Papież złoży krótką wizytę w domu werbistów w Nemi nie tylko, by odwiedzić przełożonych i uczestników kapituły generalnej słynnego misyjnego zgromadzenia zakonnego. Uda się tam też dlatego, że w tym miejscu w 1965 r. uczestniczył jako młody teolog ekspert soborowy w spotkaniach, na których pogłębiano i przepracowywano teksty Soboru. Działo się to w pełnej życia i owocnej atmosferze studiów, dyskusji i modlitwy, jaka towarzyszyła sesjom plenarnym w bazylice św. Piotra i je przygotowywała – powiedział papieski rzecznik.
– Niedawno kard. Roberto Tucci SJ, również teolog ekspert na Soborze, przypomniał w wywiadzie podobne prace, prowadzone w pobliskiej Aricci celem przygotowania Konstytucji o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes. Brał w nich czynny udział młody biskup Karol Wojtyła, którego wypowiedzi przyczyniły się do sformułowania słynnego zdania: «Misterium człowieka wyjaśnia się prawdziwie jedynie w misterium Słowa Wcielonego» (Gaudium et spes, 22). Nie przypadkiem miało ono być później zdaniem najczęściej cytowanym przez Jana Pawła II” – wskazał ks. Lombardii.
Watykański rzecznik prasowy przypomniał, że żyje jeszcze ok. 30 uczestników Soboru, którzy byli jego ojcami albo ekspertami. Ich świadectwa wzbudzają szczególne wzruszenie u tych, co pamiętają jeszcze ten czas entuzjazmu i nadziei. Przypadające w październiku 50-lecie otwarcia Soboru powinniśmy obchodzić w nastawieniu na słuchanie głosu Ducha Świętego, jakie mu towarzyszyło. Wówczas będziemy odczytywać teksty soborowe w duchu „hermeneutyki reformy, odnowy Kościoła zachowującego ciągłość, który rośnie i rozwija się, ale zawsze pozostaje tym samym podmiotem: Ludem Bożym w drodze” (przemówienie Ojca Świętego do Kurii Rzymskiej 22 grudnia 2005 r.). Zachęca nas do tego Benedykt XVI, ówczesny ekspert soborowy – podkreślił ks. Lombardi.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.