Przeniosą grób Jana Pawła II

Watykan. Grób Jana Pawła II zostanie przeniesiony z grot watykańskich do Bazyliki św. Piotra. Trumna jednak nie zostanie otwarta

Oznacza to, że nie będą teraz pobierane relikwie, a zabalsamowane ciało bł. Jana Pawła II nie zostanie wystawione na widok publiczny. Trumna zostanie umieszczona pod ołtarzem w kaplicy św. Sebastiana. Znajdujące się tam obecnie szczątki bł. papieża Innocentego XI zostaną przeniesione do leżącej w głębi bazyliki kaplicy Przemienienia Pańskiego. O tej zamianie przesądził fakt, że kaplica św. Sebastiana znajduje się tuż przy wejściu do bazyliki, co ułatwi dostęp pielgrzymom. Jednocześnie leży w prestiżowym miejscu, między słynną Pietą Michała Anioła a kaplicą Najświętszego Sakramentu. Trumna zostanie umieszczona za prostą marmurową płytą z łacińskim napisem: Beatus Ioannes Paulus II. Przenosiny odbędą się w ramach uroczystości beatyfikacyjnych.
Wystrój kaplicy jest dziełem słynnego mistrza Pietro da Cortona. Obecnie prowadzone są prace związane z czyszczeniem XVIII-wiecznej mozaiki przedstawiającej męczeństwo św. Sebastiana. Jest to wierna kopia fresku Domenichina, który znajdował się w tym miejscu, ale został wycięty i przeniesiony do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Czaszę wieńczącej kaplicę kopuły zdobi apokaliptyczna scena przedstawiająca Najwyższego, zasiadającego na tronie obok Baranka, któremu cześć oddają męczennicy wszystkich czasów. Na ścianach widnieją anioły trzymające atrybuty władzy papieskiej. Wejścia strzegą dwa pomniki papieży – po lewej Piusa XII, a z prawej Piusa XI, byłego nuncjusza apostolskiego w Polsce. Nie opuścił on Warszawy w czasie zagrożenia ze strony wojsk bolszewickich w 1920 r. Był jedynym dyplomatą zagranicznym, który przeżył osobiście cud nad Wisłą. Jako papież był bardzo życzliwy Polsce.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg