Beatyfikacja Jana Pawła II była największym wydarzeniem kościelnym ubiegłego roku, dlatego stała się okazją, by po raz pierwszy, eksperymentalnie zarejestrować ją w technice 3D, czyli obrazu trójwymiarowego
Mówił o tym dyrektor watykańskiego ośrodka telewizyjnego w czasie prezentacji filmu pt. "Gigant" w siedzibie włoskiego radia i telewizji RAI. Ten 22-minutowy zapis opowiada o beatyfikacji polskiego Papieża, a przygotowała go telewizja włoska wykorzystując materiały nakręcone przez ekipę watykańską.
Ks. Federico Lombardi SJ zauważył, że po raz pierwszy w technice trójwymiarowej 3D, a nie tylko wysokiej rozdzielczości HD, zarejestrowano wydarzenie watykańskie z udziałem Papieża. Jest to – podkreślił watykański rzecznik – wybór strategiczny i obowiązkowy. Odnosząc się do kolejnych rejestracji liturgii watykańskich, zauważył on, że konieczna jest jeszcze pewna refleksja nad tego typu przekazem z wydarzeń religijnych, by umożliwić widzom duchowy udział w takich transmisjach. W jego przekonaniu niezbędna jest tu roztropność, by uniknąć ryzyka fascynacji nowymi technologiami, banalizując przy tym przekaz duchowy. Z tego też względu nie przewiduje się jeszcze transmisji Mszy papieskich w formacie trójwymiarowej telewizji – zaznaczył ks. Lombardi.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.