Tej nocy Rzym nie spał

Przed dzisiejszymi uroczystościami beatyfikacji Jana Pawła II plac św. Piotra na kilka godzin został odgrodzony od reszty miasta. Okoliczne mosty są zamknięte dla ruchu pielgrzymów, których przybywa na przylegających do Watykanu ulicach. W centrum Rzymu, w ośmiu kościołach trwa natomiast „biała noc modlitwy” po wczorajszym czuwaniu młodzieży na Circo Massimo.

Zwykle najbardziej uczęszczane przez turystów i pielgrzymów mosty króla Wiktora Emmanuela oraz św. Anioła, przedzielone barierkami, są już odgrodzone od przylegających do nich arterii. Na moście Wiktora Emmanuela zgromadziła się około 50-osobowa grupa zwolenników koncepcji intronizacji Jezusa na króla Polski. Uwagę przechodniów zwracają ich długie czerwone płaszcze.

W okolicach zamku św. Anioła i piazza della Rovere koczuje coraz więcej pielgrzymów. Okryci kocami i śpiworami, leżą na materacach. Niektórzy śpią, większość żywiołowo rozmawia i śpiewa. Dominują Polacy oraz Francuzi i Latynosi.

Od strony via Vittorio Emmanuele w stronę placu św. Piotra ciągną nieprzebrane tłumy pielgrzymów. Wielu z nich zatrzymuje się przy pobliskich kościołach, gdzie trwa „biała noc modlitwy” po czuwaniu na Circo Massimo. Młodzież w kościołach słucha świadectw kapłanów i świeckich o Janie Pawle II i modli się. Na placu przed kościołem św. Grzegorza młodzi przy akompaniamencie gitar tańczy i śpiewa pieśni religijne. Dwóch kapłanów udziela spowiedzi, do której spontanicznie ustawiają się kolejki pielgrzymów.

Plac św. Piotra jest już odgrodzony od reszty miasta żelaznymi barierkami. Porządku wokół niego pilnują niemal wszystkie rodzaje włoskich służb mundurowych, od policji miejskiej i karabinierów po gwardię narodową i finansową.

Policjantom zaczynają puszczać nerwy. Od strony placu Świętego Officjum, który prowadzi bezpośrednio do jednej z kolumnad placu św. Piotra, usuwają koczujących tam pielgrzymów.

Plac św. Piotra i prowadząca do niego via della Conciliazione zostaną częściowo otwarte dla pielgrzymów od godz. 5.30.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama