"Wierni Chrystusowi - wierni Kościołowi" - pod takim hasłem odbędzie się w dniach 11-14 września trzecia pielgrzymka Jana Pawła II na Słowację.
Sami grekokatolicy podzielili się na trzy grupy. Jedni zostali wierni swemu Kościołowi, zbierając się na modlitwę w domach lub na cmentarzach. Drudzy zaczęli chodzić na nabożeństwa do kościołów rzymskokatolickich, do czego zresztą przygotowywali ich wcześniej księża. Ostatni zostali w swoich świątyniach, przejętych przez prawosławnych i tam korzystali z posługi tamtejszych duchownych. Całe bowiem mienie grekokatolików, w tym ponad 400 cerkwi, stało się własnością Kościoła prawosławnego. Część tego majątku - głównie szkoły, gospodarstwa rolne i lasy - zabrało później państwo. W okresie Praskiej Wiosny 13 czerwca 1968 r. przywrócono prawne istnienie Kościoła greckokatolickiego, ale nie zwrócono majątku. Spór obu Kościołów zakończył się podpisaniem w 2000 r. tzw. Wielkiej Ugody.
Dziś Słowacja jest pierwszym krajem, gdzie grekokatolicy porozumieli się z prawosławnymi co do zwrotu majątku. Oba Kościoły zaakceptowały obecny stan posiadania, zrzekły się wszelkich roszczeń majątkowych wobec siebie i wycofały z sądu wszystkie pozwy. Porozumienie było możliwe także dzięki temu, że państwo sfinansowało budowę 80 nowych cerkwi prawosławnych. Dzisiaj grekokatolicy i prawosławni zapraszają się wzajemnie na swoje uroczystości.
Grekokatolicy mieszkają głównie we wschodniej części Słowacji wzdłuż granic z Polską i Ukrainą. W ramach Kościoła działają po dwa zakony męskie i żeńskie. Męskie zakony to: bazylianie i redemptoryści, zaś żeńskie - bazylianki i służebnice Niepokalanej Panny Maryi. Kościół prowadzi też kilka szkół podstawowych i średnich.
Ekumenizm
Na Słowacji zarejestrowanych jest 15 Kościołów i związków religijnych. Według ostatniego spisu ludności wszystkie wyznania odnotowały wzrost wiernych. "Współpraca między nami układa się bardzo dobrze" - podkreśla były minister przemysłu Słowacji Ján Holčik, dziś współprzewodniczący Rady Generalnej Kościoła luterańskiego, drugiego pod względem liczebności wyznania w kraju. Z pewnością przyczyniło się do tego wspólne cierpienie - biskupi luterańscy też siedzieli w więzieniach, a pastorów, tak jak księży pozbawiano prawa do pracy duszpasterskiej. Holčik bardzo ceni Jana Pawła II, który "wzywa świat, by się opamiętał i otrząsnął z materializmu". Zaproponował, aby Kościół luterański poprosił Papieża o przewodzenie dialogowi chrześcijańsko-islamskiemu. "XXI wiek to czas spotkania tych dwóch religii.
Musimy wspólnie przeciwstawić się ateizmowi" - przekonuje Holčik. Kościoły na Słowacji często podejmują wspólne inicjatywy. Powodzeniem zakończyły się np. starania o zablokowanie planów wprowadzenia jogi do szkół. Kościoły działają również wspólnie np. w sprawach dotyczących reformy finansowania Kościołów i wyznań religijnych. Jedną z ostatnich inicjatyw Kościoła katolickiego i Kościołów zrzeszonych w Ekumenicznej Radzie Kościołów była obrona niedzieli, jako dnia wolnego od pracy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.