"Wierni Chrystusowi - wierni Kościołowi" - pod takim hasłem odbędzie się w dniach 11-14 września trzecia pielgrzymka Jana Pawła II na Słowację.
Biskupi katoliccy i ewangeliccy wystosowali specjalne listy pasterskie w tej sprawie. Najważniejszym jednak ekumenicznym wydarzeniem było podpisanie 4 czerwca 2002 r. Deklaracji o wzajemnym uznaniu sakramentu chrztu między Kościołem katolickim obrządków łacińskiego i greckokatolickiego a Kościołem Ewangelicko-Augsburskim.
Natomiast pewien niepokój wywołało wśród innych wyznań zawarcie w 2000 r. konkordatu. Przedstawiciele pozostałych Kościołów i wspólnot obawiali się, że stawia to Kościół katolicki w uprzywilejowanej pozycji w państwie. W odpowiedzi na to rząd we współpracy z Ekumeniczną Radą Kościołów podpisał w 2001 r. podobne umowy z poszczególnymi Kościołami. "Zrównanie wobec prawa ułatwiło naszą współpracę" - twierdzi Holčik.
Na trwałe w religijny krajobraz kraju wpisały się uroczyście obchodzone w styczniu Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan. Biorą w nich zazwyczaj udział: prezydent, premier i inni przedstawiciele najwyższych władz państwowych. "Wszyscy stoimy wtedy przed jednym Bogiem" - opowiada Holčik. Równie ważkim wydarzeniem ekumenicznym jest wielkopiątkowa ekumeniczna Droga Krzyżowa w Koszycach organizowana przez Ekumeniczne Stowarzyszenie Kościołów i Wyznań Religijnych Miasta. Jednak, zdaniem bp. Baláža, kontakty ekumeniczne ograniczają się do działań ad extra. "Raz w roku wspólnie odprawiamy nabożeństwo transmitowane przez telewizję, pięknie to wygląda. Prawdziwe bliskie ekumeniczne stosunki jeszcze nie istnieją. Podpisaliśmy dokumenty o wzajemnym uznaniu chrztu, ale nie wszystkie wspólnoty protestanckie spełniają podpisane warunki: polania wodą i wymówienia formuły trynitarnej. Niektóre maczają gąbkę w wodzie i dotykają czoła. Problem więc pozostał mimo dokumentu, bo musimy mieć stuprocentową pewność, że chrzest jest ważny" - tłumaczy biskup.
Media katolickie
Na Słowacji prężnie rozwijają się media katolickie. Największym ogólnosłowackim pismem religijnym jest kierowany przez ks. Mariána Gavendę tygodnik "Katolické Noviny", ukazujący się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Drugim tygodnikiem jest pismo przeznaczone dla rodzin "Hlas-Zrno", którego nakład wynosi 30 tys. Oprócz tego istnieje wiele mniejszych pism wydawanych przez zgromadzenia zakonne. "Każda wspólnota i organizacja chciałaby coś wydawać.
Lepiej by było, gdyby ukazywało się mniej publikacji, ale lepszej jakości, jednak trudno do tego przekonać..." - żali się bp Tondra. Przewodniczącego słowackiego Episkopatu cieszy natomiast rozwój gazetek parafialnych, gdyż wiążą one ludzi z lokalną wspólnotą i zapewniają im kontynuację formacji otrzymywanej w kościołach. Jedyną rozgłośnią katolicką jest "Radio Lumen", którego zasięg pokrywa obszar prawie całego kraju. Ponadto w publicznym radiu i telewizji STV istnieją redakcje religijne. Na antenie pierwszego programu Radia Słowackiego w każdy poniedziałek nadawany jest trzygodzinny blok audycji religijnych. Trzy razy w miesiącu jest to program katolicki, a w czwarty poniedziałek innych wyznań chrześcijańskich. W telewizji publicznej działalność redakcji programów religijnych ogranicza się do kilku audycji publicystycznych i transmisji uroczystości religijnych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.