Kościół w świecie 2007 - najważniejsze wydarzenia

Sylwester i Nowy Rok to dobry moment na podsumowania. Publikujemy więc opracowane przez Katolicką Agencję Informacyjną zestawienie najważniejszych wydarzeń w Kościele na świecie w roku 2007.

W Pawii, na placu przed miejscową katedrą spotkał się z młodzieżą. Zachęcał młodych, by podobnie jak wielu ich rówieśników, którzy w ciągu dziejów spotkali Jezusa i zostali Jego przyjaciółmi, także oni poszli za Nim wiernie i swoim życiem dali świadectwo Jego miłości. Następnego dnia rano Papież odwiedził w klinikę uniwersytecką San Matteo, gdzie spotkał się z chorymi, ich rodzinami i personelem szpitala. Papież odwiedził także Uniwersytet w Pawii. W przemówieniu skierowanym do zgromadzonych na dziedzińcu Terezjańskim wykładowców i słuchaczy tej uczelni oraz przedstawicieli świata nauki i kultury miasta Papież po raz kolejny wspominał postać św. Augustyna, współpatrona uczelni, mówiąc, że może być on dla wszystkich "wzorem dialogu między rozumem i wiarą". Ostatnim punktem papieskiej wizyty w Pawii było nabożeństwo nieszporów w bazylice San Pietro in Ciel d'Oro oraz modlitwa przed urną z relikwiami św. Augustyna.

MAJ

Brazylia. Pielgrzymka Benedykta XVI. Kanonizacja Antoniego od św. Anny Galvao (Frei Galvao) w Sao Paulo oraz inauguracja obrad V Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów w brazylijskim sanktuarium w Aparecida były głównymi wydarzeniami pięciodniowej pielgrzymki papieża. W dniach 9-13 maja Benedykt XVI odwiedził Sao Paulo, Guaratinguetá i Aparecidę. Była to pierwsza w tym roku a szósta od początku pontyfikatu zagraniczna podróż Ojca Świętego. Niech Bóg błogosławi Amerykę Łacińską i Brazylię! - tymi słowami Benedykt XVI rozpoczął pielgrzymkę. Zaznaczył, że kraj ten zajmuje szczególne miejsce w jego sercu, ze względu na jego wielkie możliwości i silnie zaznaczoną obecność Kościoła. Wobec napiętych relacji państwo-Kościół w Brazylii, w takich w kwestiach jak aborcja, czy wprowadzenie nauczania religii w szkołach, papież zapewnił witającego go prezydenta Brazylii, że "Kościół pragnie jedynie wskazywać wartości moralne w każdej sytuacji i kształtować obywateli, aby mogli świadomie i swobodnie podejmować decyzje".

Okrzyki kilkudziesięciu tysięcy Brazylijczyków i młodzieży z krajów latynoskich: Viva Papa!", "Ojcze Święty kochamy Ciebie!", "Benedetto!" - powitały drugiego dnia wieczorem Benedykta XVI na stadionie "Paulo Machado de Carvalho" w Sao Paulo. Tańce Indian w strojach różnych szczepów, tańce portugalskich kolonizatorów, capoeira, samba - wykonane przez 150 młodych z ruchu Focolari ukazały piękno i bogactwo kultury brazylijskiej.

Młodzież, która podróżowała wiele godzin, w autobusach, czy na statkach, jak to było w przypadku młodych z regionu Amazonii, przedstawiła papieżowi swe problemy i troski. Wystąpienia te odsłoniły skalę wykluczenia społecznego w Brazylii. Papieskie przemówienie do młodych pełne było przestróg i zachęt. Przestrzegał m. in. przed atakami materializmu i zeświecczenia, przed strachem w obliczu niepowodzeń, przemocą, narkomanią, nieumiarkowaną ambicją bogactwa i władzy. Również przed pokusą osiągania własnych korzyści, czy to gospodarczych, czy politycznych za pomocą oszustwa i błędów.

Trzeciego dnia wizyty 1,2 mln Brazylijczyków było świadkami kanonizacji swojego pierwszego świętego na Polu Marsowym w Sao Paulo. Był nim franciszkanin, bł. Antoniego od św. Anny Galvao (Frei Galvao). Papież postawił Brazylijczykom tego świętego za wzór, szczególnie "w czasach pełnych hedonizmu". "Świat potrzebuje przykładów życia przejrzystego, dusz jasnych, prostych umysłów, które nie zgodzą się na to, aby uważać je za przedmioty przyjemności. Koniecznie trzeba powiedzieć o tym niektórym środkom społecznego przekazu, które ośmieszają świętość małżeństwa i czystości przedmałżeńskiej" - apelował.

Spotkanie papieża z biskupami w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP i św. Pawła w Sao Paulo media określiły jako "reprymendę" tutejszych hierarchów. Benedykt XVI wezwał ich i cały brazylijski Kościół do większego zaangażowania misyjnego. Za główny powód odchodzenia wiernych od Kościoła uznał brak ewangelizacji na odpowiednim poziomie. Wezwał więc biskupów do licznych, nowych inicjatyw duszpasterskich, polegających przede wszystkim na wysyłaniu misjonarzy do domów na przedmieściach i w głąb kraju.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | » | »»

Reklama

Reklama