Kościół w świecie 2007 - najważniejsze wydarzenia

Sylwester i Nowy Rok to dobry moment na podsumowania. Publikujemy więc opracowane przez Katolicką Agencję Informacyjną zestawienie najważniejszych wydarzeń w Kościele na świecie w roku 2007.

MARZEC

Świat. Światowy Dzień Modlitwy Kobiet obchodzono 2 marca. Przebiegał on pod hasłem "Zjednoczeni pod namiotem Boga". Dzień świętowany był w 170 krajach. Co roku w pierwszy piątek marca kobiety gromadzą się na nabożeństwach ekumenicznych. Pieniądze zebrane na tacę przeznaczone są na wsparcie konkretnych projektów poprawiających los kobiet w różnych krajach. W tym roku otrzymały je mieszkanki Paragwaju. One też przygotowały teksty modlitw na tegoroczny Dzień. Zgodnie z tematem "Zjednoczeni pod namiotem Boga" posługując się symbolem paragwajskiej ńanduti - koronki, wyrabianej przez Indianki Guarani, przedstawiającej wiele różnych motywów złączonych w jedną całość - kobiety z Paragwaju zachęcały do wiary w moc Boga, który łączy ludzi ze sobą. Wspólną modlitwę kobiet w intencji biednych, bezbronnych i pokrzywdzonych zapoczątkowano w 1887 r. Polskie chrześcijanki spotykają się na nabożeństwach w Światowym Dniu Modlitwy Kobiet od 1962 r.

Włochy. Międzynarodowy kongres Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z okazji 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich odbył się w dniach 23- 25 marca w Rzymie. W jego ramach odbywały się debaty o Europie, jednoczących ją wartościach i przyszłości kontynentu, wspólne modlitwy. Delegacja uczestników spotkała się z Benedyktem XVI. "Wartości, których respektowania domagamy się my, chrześcijanie, są w dużym stopniu prawami wyrastającymi z natury ludzkiej. Niedostrzeganie tego jest zdradą człowieczeństwa, zdradą samego siebie" - powiedział Benedykt XVI podczas audiencji. W kongresie uczestniczyły delegacje 23 konferencji biskupów z krajów UE i ok. 400 przedstawicieli ruchów i organizacji chrześcijańskich z całej Europy. Jednym z owoców spotkania było "Orędzie z Rzymu" - specjalne przesłanie skierowane do szefów rządów i państw zebranych na posiedzeniu Rady Europejskiej 25 marca w Berlinie.

KWIECIEŃ

Ukraina. Obchody 60. rocznicy akcji "Wisła". W lwowskiej operze 27 kwietnia wieczorem z tej okazji odbył się wieczór pamięci poświęcony ofiarom tego wydarzenia. Prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko oddał hołd pamięci Ukraińcom wysiedlonym z terenów południowo-wschodnich Polski w 1947 r.

W przemówieniu Juszczenko przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który wezwał Ukraińców i Polaków podczas pielgrzymki w 2001 r. na Ukrainę, aby stawiali wyżej to, co jednoczy oba narody, a nie to co je dzieli i razem budowały przyszłość na zasadach wzajemnego szacunku, braterskiej współpracy i prawdziwej solidarności. "Pragnę, aby te słowa były drogowskazem dla nas wszystkich, tak Ukraińców jak i Polaków" - podkreślił prezydent Ukrainy.

Wcześniej prezydenci Polski i Ukrainy Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko podpisali w Warszawie wspólne oświadczenie z okazji 60. rocznicy akcji "Wisła". W dokumencie akcja "Wisła" została określona jako przykład niesprawiedliwości, będącej skutkiem działań totalitarnych władz komunistycznych. Kardynał Lubomyr Huzar wraz z Prymasem Polski, kard. Józefem Glempem przewodniczyli nabożeństwu ekumenicznemu w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.

Włochy. Benedykt XVI w Vigevano i Pawii. Spotkania z młodzieżą, chorymi i personelem szpitala, ze światem uniwersyteckim oraz wizyta na grobie św. Augustyna - umiłowanego teologa, na którym zawsze wzorował się Joseph Ratzinger, wypełniły czwartą podróż Benedykta XVI na terenie Włoch do Vigevano i Pawii. Odbyła się ona w dniach 21-22 kwietnia. Podczas pierwszego spotkania z mieszkańcami Vigevano zgromadzonymi na placu przed miejscową katedrą, Benedykt XVI podkreślił, że chciał odwiedzić tę diecezję przede wszystkim dlatego, że nie zdążył do niej przyjechać Jan Paweł II. Centralnym punktem wizyty Benedykta XVI była Msza św. odprawiona na Piazza Ducale przed katedrą, w której wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Papież podkreślił, że zadanie ewangelizacji, które stoi przed całą wspólnotą, obejmuje także rodzinę.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama