Kościół w świecie 2007 - najważniejsze wydarzenia

Sylwester i Nowy Rok to dobry moment na podsumowania. Publikujemy więc opracowane przez Katolicką Agencję Informacyjną zestawienie najważniejszych wydarzeń w Kościele na świecie w roku 2007.

STYCZEŃ

Ziemia Święta. Biskupi z dziewięciu krajów Europy i Ameryki Północnej przebywali z oficjalną wizytą w Ziemi Świętej. W dniach 12-18 stycznia odwiedzili m. in. wspólnoty chrześcijańskie w Betlejem, Rammallah, Strefie Gazy i Jerozolimie. Pielgrzymki biskupów organizuje się już od 1998 r. Inicjatywa ta jest wyrazem solidarności z Kościołem na ziemi narodzin i działalności Chrystusa. "Po raz kolejny chcieliśmy okazać naszą solidarność z chrześcijanami Ziemi Świętej, którzy obecnie znajdują się w ciężkiej sytuacji" - powiedział jeden z uczestników pielgrzymki, bp Pierre Bürcher z Szwajcarii. Podczas tygodniowego pobytu w Ziemi Świętej biskupi nie tylko spotykali się z chrześcijanami, ale także z przedstawicielami władz izraelskich i palestyńskich.

Hierarchów przyjął m. in. wicepremier Izraela Szymon Peres, z którym rozmawiano przede wszystkim o sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej. Ponadto biskupi spotkali się z premierem Autonomii Palestyńskiej Abu Mazenem, z którym także rozmawiano o sytuacji chrześcijan i muzułmanów. W delegacji wzięli udział biskupi z dziewięciu krajów Europy i Ameryki Północnej: Niemiec, USA, Francji, Anglii i Walii, Irlandii, Hiszpanii, Szwajcarii i Włoch.

Francja. W wieku 94 lat zmarł 22 stycznia słynny abbé Pierre. Pogrzeb założyciela wspólnot Emaus, pomagających bezdomnym, odbył się 26 stycznia w katedrze Notre-Dame w Paryżu. "Dzięki, Panie, że dałeś nam takiego brata! Dzięki, księże Piotrze, za to, że dałeś nam taki przykład" - mówił podczas ceremonii pogrzebowej kard. Philippe Barbarin z Lyonu. Benedykt XVI w telegramie kondolencyjnym podziękował Bogu za dzieło abbé Pierre'a na rzecz najbiedniejszych, przez które dał on "świadectwo miłości, pochodzącej od Chrystusa". W pogrzebie wzięli udział m.in. prezydent Francji Jacques Chirac, premier Dominique de Villepin z niemal wszystkimi członkami rządu. Przed trumną modlili się także przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich i innych religii, w tym Dalil Boubakeur, rektor wielkiego meczetu Paryża. Abbé Pierre został pochowany wieczorem na niewielkim cmentarzu w Esteville koło Rouen w Normandii. Spoczywają tam jego pierwsi współpracownicy z Emaus.

LUTY

Korea Południowa. W Seulu odbyły się 11 lutego centralne obchody Światowego Dnia Chorego. Specjalny wysłannik Benedykta XVI, przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Javier Lozano Barragán przewodniczył uroczystej Eucharystii, połączonej z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. W liturgii wzięło udział 5 tys. osób. W homilii odczytanej po koreańsku kardynał przypomniał zasadnicze myśli orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorego poświęcone osobom cierpiącym na choroby nieuleczalne i znajdującym się w końcowym okresie życia.

Niemcy. Międzynarodowe dzieło pomocy "Kirche in Not" (Kościół w Potrzebie) obchodziło jubileusz 60-lecia. Z tej okazji Mszę św. w katedrze w Kolonii 4 lutego sprawowali kardynałowie Joachim Meisner i Dario Castrillon Hoyos - metropolita Kolonii i były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Wśród licznie przybyłych darczyńców i pracowników dzieła obecny był gość honorowy - melchicki arcybiskup Galilei Elias Chacour. W kazaniu kard. Meisner podkreślił, że powołane do życia w 1947 r. dzieło, którego pełna nazwa brzmiała do niedawna "Kościół w Potrzebie/Pomoc Księżom na Wschodzie" (Kirche in Not/Ostpriesterhilfe), jest "ruchem prawdziwie duchowym".

Przypomniał, że ten aspekt był zawsze o wiele ważniejszy dla księży pracujących w krajach rządzonych przez reżim ateistyczny, niż wsparcie finansowe poprzez różne projekty pomocy. "Kirche in Not" założył w 1947 r. holenderski norbertanin Werenfried van Straaten (1913-2003). Organizacja działa w 140 krajach i pomaga tam, gdzie Kościół katolicki jest uciskany, albo ma niewystarczające środki na pracę duszpasterską. Dotychczas zrealizowała ponad 200 tys. projektów duszpasterskich na ogólną sumę ponad trzech miliardów dolarów. Obchody jubileuszowe trwały do czerwca br.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg