W Eucharystii Chrystus daje nam samego siebie, „objawiając nieskończoną miłość Boga wobec każdego człowieka". Tym stwierdzeniem zaczyna się posynodalna adhortacja apostolska „Sacramentum Caritatis", zaprezentowana 13 marca w watykańskim Biurze Prasowym. Benedykt XVI podpisał ją w święto Katedry św. Piotra - 22 lutego b.r.
W adhortacji apostolskiej „Sacramentum Caritatis” Ojciec Święty zapowiada też wydanie specjalnego „Kompendium”, zaproponowanego przez uczestników ostatniego Synodu. Ma ono ułatwiać wiarę, celebrację i coraz głębsze przeżywanie tajemnicy eucharystycznej. Pod kierunkiem właściwych dykasterii watykańskich zostaną w nim zebrane teksty z Katechizmu Kościoła Katolickiego: modlitwy, wyjaśnienia mszalnych modlitw eucharystycznych i wszystko, co może się okazać użyteczne dla poprawnego pojmowania, sprawowania oraz adorowania Sakramentu Ołtarza.
Poniżej, za Katolicka Agencją Informacyjną, zamieszczamy omówienie adhortacji.
Już pierwsze słowa adhortacji, której tytuł został zaczerpnięty z "Sumy teologicznej" św. Tomasza z Akwinu, wskazują na Eucharystię jako miejsce objawienia przez Chrystusa prawdy o miłości, która jest istotą Boga: "Sakrament miłości, Najświętsza Eucharystia, jest darem, jaki Jezus Chrystus czyni z samego siebie, objawiając nam nieskończoną miłość Boga wobec każdego człowieka. W tym przedziwnym sakramencie objawia się miłość największa, ta, która przynagla, by «życie swoje oddać za przyjaciół swoich»" (1).
Wskazując na rozwój sprawowania Eucharystii w ciągu wieków, Papież podkreśla "dobroczynny wpływ, jaki miała na życie Kościoła reforma liturgiczna podjęta przez Sobór Watykański II". Choć w okresie posoborowym pojawiły się w jej wprowadzaniu w życie trudności i nadużycia, nie mogą one jednak "przesłonić dobrodziejstw oraz ważności liturgicznej odnowy, która zawiera bogactwa nie w pełni jeszcze wykorzystane" (3). Jednocześnie Benedykt XVI przestrzega przed zrywaniem ciągłości, jaką charakteryzuje się wspomniany rozwój eucharystycznych obrzędów.
I. Eucharystia, tajemnica wiary
Eucharystia jest dla Papieża przede wszystkim streszczeniem i podsumowaniem całej wiary Kościoła katolickiego, stanowiąc centrum jego życia. Eucharystyczna obecność Chrystusa pośród swego ludu odsłania zamysł miłości Boga. Chrystus ofiarujący samego siebie za nas jest bezinteresownym darem całej Trójcy Świętej, która w ten sposób udziela ludziom życia Bożego. W Eucharystii objawia On "zbawczy sens swojej śmierci i zmartwychwstania" (10). Sposobem przyjęcia tego daru jest każdorazowe sprawowanie Eucharystii, która nie jest prostym powtarzaniem Ostatniej Wieczerzy, lecz polega na jej uobecnieniu. Substancjalne przekształcenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa sprawia w ludzkim wnętrzu radykalną przemianę, podobną do nuklearnego rozszczepienia, "wnikającego w najskrytszy poziom bytu", i wywołującą proces "przekształcania rzeczywistości, którego kresem ostatecznym będzie przemienienie całego świata, aż do stanu, w którym Bóg stanie się wszystkim we wszystkich" (11).
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.