Watykan: Przedstawiono adhortację "Sacramentum Caritatis"

W Eucharystii Chrystus daje nam samego siebie, „objawiając nieskończoną miłość Boga wobec każdego człowieka". Tym stwierdzeniem zaczyna się posynodalna adhortacja apostolska „Sacramentum Caritatis", zaprezentowana 13 marca w watykańskim Biurze Prasowym. Benedykt XVI podpisał ją w święto Katedry św. Piotra - 22 lutego b.r.

Obiektywna jedność z prawosławiem

Benedykt XVI podkreśla, że zarówno w samej przemianie eucharystycznej, jak i w jej celebracji decydującą rolę odgrywa Duch Święty. To mocą Jego działania Jezus jest obecny i działa w swoim Kościele, zaś zebrana na Eucharystii wspólnota jednoczy się stając się "jeszcze bardziej ciałem Chrystusa" (13). Eucharystia zatem "konstytuuje byt i działanie Kościoła", który dzięki niej żyje. To dlatego tym samym wyrażeniem "Corpus Christi" nazywa się zarówno zrodzone z Maryi ciało Syna Bożego, Eucharystię, jak i Kościół. Z tego również powodu uczestnicząc w Eucharystii "każdy wierny znajduje się w swoim Kościele, to znaczy w Kościele Chrystusowym" (15).

Eucharystyczne korzenie komunii kościelnej ma - zdaniem Papieża - wielkie znaczenie dla dialogu ekumenicznego. "Eucharystia bowiem ustanawia obiektywnie mocną wieź jedności pomiędzy Kościołem katolickim a Kościołami prawosławnymi, które zachowały autentyczną i pełną naturę tajemnicy Eucharystii". W przypadku Wspólnot kościelnych zrodzonych z Reformacji, "doniosłość przyznana kościelnemu charakterowi Eucharystii może stać się elementem uprzywilejowanym" (15) w dialogu z nimi.

Zagubienie świadomości grzechu

Omawiając związek między Eucharystią a pozostałymi sakramentami, Benedykt XVI przedstawia konkretne propozycje duszpasterskie. Przypominając ścisła więź łączącą chrzest, bierzmowanie i Eucharystię, wzywa konferencje episkopatów do zastanowienia się nad kolejnością ich udzielania, tak aby przyjęta praktyka, która ma charakter duszpasterski, a nie dogmatyczny, pomagała wiernym w przyjęciu w swoim życiu "autentycznie eucharystycznego fundamentu" (18).

W czasach, gdy kultura "zmierza do zanegowania poczucia grzechu", katecheza nt. Eucharystii "nie może być oddzielona od zaproponowania drogi pokutnej", gdyż rezultatem nawrócenia jest "przywrócenie pełnej komunii kościelnej, która wyraża się w ponownym przystąpieniu do Eucharystii" (20). "Zagubienie świadomości grzechu zawsze wiedzie do pewnej płycizny, również w pojmowaniu miłości samego Boga" - tłumaczy Papież.

Wzywa księży, by "z zaangażowaniem i kompetencją" oddawali się sprawowaniu sakramentu pojednania w formie spowiedzi indywidualnej, "ograniczając praktykę rozgrzeszenia ogólnego wyłącznie do przypadków przewidzianych prawem" (21). Przypomina, że nabożeństwa pokutne nie połączone z indywidualną spowiedzią mogą jedynie przygotowywać do celebracji tego sakramentu. Ponadto, zgodnie z kanonem 508. Kodeksu Prawa Kanonicznego, w każdej diecezji powinien być penitencjarz.

Benedykt XVI zaznacza, że w ponownym uświadomieniu relacji między Eucharystią i sakramentem pojednania może być pomocna "zrównoważona i pogłębiona praktyka odpustów", która "ułatwia nam zrozumienie, że własnymi siłami nie zdołamy naprawić popełnionego zła, oraz że grzechy każdego przynoszą szkodę całej wspólnocie" (21).

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg