Około 30 nowości i wznowień książek związanych z postacią Jana Pawła II oraz okolicznościami zbliżającej się kanonizacji papieża jest prezentowanych na rozpoczętych w czwartek XX Targach Wydawców Katolickich.
W czwartek na targach będzie miała premierę książka "Jan Paweł II. Biografia" Andrei Riccardiego (Edycja Świętego Pawła). Po włoskim wydaniu książki uznano, że jest to jedna z bardziej wyczerpujących analiz życia i pontyfikatu Jana Pawła II w kontekście kościelnym, społecznym i politycznym. Większość zagadnień autor rozwijał poprzez osobiste rozmowy z wybitnymi postaciami Kościoła i polityki w tym z samym Janem Pawłem II, Benedyktem XVI, Michaiłem Gorbaczowem. "Moim celem nie było stawianie pomnika, ale chęć poznania charakteru Karola Wojtyły, a także lepsze zrozumienie historii naszych czasów" - deklaruje autor w przedmowie.
"Zostałem z Wami. Kulisy procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II" (wydawnictwo Niecałe) to wywiad-rzeka z ks. Sławomirem Oderem, postulatorem procesu kanonizacyjnego papieża Wojtyły. Ks. Oder wyjaśnia w niej m.in. które cuda i dlaczego właśnie te wybrano jako dowody świętości; czy świadkami w procesie kanonizacyjnym byli przywódcy komunistyczni; kto i jakie argumenty przeciwko świętości papieża zgłaszał w czasie procesu oraz czy Jan Paweł II myślał o abdykacji, gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny.
Ks. Oder, po analizie dokumentów kanonizacyjnych uważa, że tworzą one przesłanie dotyczące problemu życia i jego godności od poczęcia do naturalnej śmierci oraz znaczenia rodziny. Jan Paweł II powiedział w gronie bliskich mu osób, że jeśli w przyszłości ktoś będzie go wspominał, to chciałby, aby mówiono o nim jako o papieżu życia i rodziny.
Za decydujące w procesie kanonizacyjnym uznano dwa cuda. Pierwszy z nich to uzdrowienie chorej na parkinsona siostry Marie Simon Pierre z Francji. Historię drugiego cudu opisuje Elżbieta Ruman w książce "Uzdrowiona. Kostarykański cud Jana Pawła II" (Znak). Kostarykanka Floribeth Mora Diaz miała tętniaka mózgu, była częściowo sparaliżowana. Lekarze dawali jej tylko miesiąc życia. Floribeth modliła się do Jana Pawła II, miała też jego wizerunek. 1 maja 2011 roku, kiedy w Watykanie papież Benedykt XVI ogłaszał Jana Pawła II błogosławionym kobieta usłyszała głos "Podnieś się, nie lękaj się" - i wstała. Badania wykazały, że tętniak znikł. Lekarze nie są w stanie wyjaśnić tego fenomenu drogą naukową. Kostarykanka normalnie dziś żyje, pracuje i zajmuje się wnukami. Floribeth Mora Diaz odwiedzi w maju Kraków i Wadowice.
Nowością jest też Biblia z komentarzami Jana Pawła II (Wydawnictwo M). Z 1456 stron tego wydania Pisma Świętego 360 przypada na refleksje Jana Pawła II. Są to komentarze wygłaszane przez papieża w ramach środowych audiencji generalnych w pierwszych latach obecnego tysiąclecia. Podstawą tego wydania jest tzw. Biblia Warszawsko-Praska, drugi w historii Polski - po Jakubie Wujku - polski przekład Biblii dokonany przez jednego tłumacza - ks. biskupa Kazimierza Romaniuka.
Książka "Wojtyła na podsłuchu" (Wydawnictwo M) zawiera nieznane teksty i homilie Karola Wojtyły, które były dotąd uważane za bezpowrotnie stracone. Dopiero teraz na światło dzienne wychodzą dokumenty przechowywane w IPN, dotyczące Karola Wojtyły. Książka zawiera jego homilie i wystąpienia zarejestrowane przez funkcjonariuszy SB, a także oryginalne dokumenty pozyskane przez nich drogą operacyjną, czyli wykradzione z Kurii Krakowskiej. Autor książki Marek Lasota uważa, że pewne ślady wskazują na przemianę życia kilku funkcjonariuszy oddelegowanych do inwigilowania Wojtyły.
Lino Zani, wieloletni przyjaciel i przewodnik z górskich szlaków Jana Pawła II spisał swoje wspomnienia w książce "Był człowiekiem, był świętym". Na ich podstawie nakręcono film pt. "Święty i człowiek". Zani uważa, że to właśnie Jan Paweł II doświadczył pełnego i jasnego zrozumienia Trzeciej Tajemnicy Fatimskiej. Lino Zani był najpierw instruktorem narciarskim i przewodnikiem alpejskim Papieża. Później stał się towarzyszem Jego "ucieczek" na szczyty gór. Lino Zani jest gościem Targów Wydawców Katolickich, można go spotkać na stoisku wydawnictwa Esprit, które książkę opublikowało.
Razem z Janem Pawłem II 27 kwietnia kanonizowany zostanie Jan XXIII, nazywany "dobrym papieżem Janem" lub "Janem uśmiechniętym". Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w 2000 roku. Pontyfikat Jana XXIII, czyli Angelo Giuseppe Roncallego (1881-1963), chociaż trwał zaledwie pięć lat, odmienił oblicze Kościoła m.in. poprzez zwołanie przez niego II Soboru Watykańskiego. Z okazji kanonizacji Jana XXIII Znak wznowił jego "Dziennik duszy" - tom notatek i rozmyślań, zapisywanych od roku 1895, gdy autor miał zaledwie 14 lat, a przerwanych w roku 1962 - na kilka miesięcy przed śmiercią.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.