Filmy w rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II

Premierowy pokaz dwóch filmów: "Sekretarz" i "Lekarz" zaprezentuje w sobotę wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Okazją jest przypadająca tego dnia 43. rocznica wybory na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły - zakomunikowała placówka.

"Filmy opowiadają o Janie Pawle II z perspektywy dwóch bliskich mu osób. Pierwszą z nich jest wieloletni sekretarz, przyjaciel i świadek świętości życia Ojca Świętego - kard. Stanisław Dziwisz. Postacią wiodącą drugiego filmu jest Renato Buzzonetti - lekarz czterech papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Janem Pawłem II opiekował się przez cały pontyfikat, aż do ostatnich chwil życia. Był obecny na pl. św. Piotra w czasie zamachu 13 maja 1981 r. i jako pierwszy udzielił pomocy ciężko rannemu papieżowi" - poinformowała Magdalena Maślona z wadowickiego muzeum.

Produkcje zostały zrealizowane przez papieskie muzeum w ramach serii filmowej: "Ludzie Jana Pawła II". Seanse odbędą się w sali teatralnej placówki o godz. 12 oraz 16.

16 października pedagog i wieloletni przewodnik Maria Zadora oraz były proboszcz wadowickiej bazyliki ks. infułat Jakub Gil podzielą się wspomnieniami dotyczącymi życia i pontyfikatu papieża z Wadowic. Spotkanie transmitowane będzie w rozgłośni Archidiecezji Katowickiej - Radiu eM, od godz. 12.20.

Metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła wybrany na Stolicę Piotrową przyjął imię Jan Paweł II. Papież Słowianin był 264. papieżem w historii Kościoła, a pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. W chwili wyboru liczył 58 lat.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r. Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie rodziny. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ dki/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama