W XVIII Targach Wydawców Katolickich, które w piątek rozpoczną się w warszawskim Zamku Królewskim, weźmie udział ponad 130 wydawców z całego kraju. Impreza potrwa trzy dni.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji targów jest hasło: "Kościół naszym domem. Rok 2012 rokiem nowej ewangelizacji". "Musimy na nowo odkryć prawdy Ewangelii, prawdy przykazania miłości bliźniego i człowieka. Książki, komunikacja społeczna, media powinny być na służbie nowej ewangelizacji, Kościoła jako naszego domu" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, głównego organizatora targów.
Podczas targów swoją ofertę w zamkowych Arkadach Kubickiego zaprezentuje ponad 130 wystawców z całego kraju. W programie towarzyszącym targom znalazły się m.in. spotkania autorskie, projekcje filmowe, promocje książek, konferencje i seminaria.
Z czytelnikami na targach spotka się kilkudziesięciu autorów książek o tematyce religijnej, m.in. ks. Adam Boniecki, Grzegorz Polak, o. Józef Augustyn, Rafał Tichy, Ernest Bryll. Adam Bujak zaprezentuje swój nowy album "Dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II", Ewa Czaczkowska - książkę "Siostra Faustyna. Biografia Świętej" a o. Leon Knabit opowie o swojej nowej książce "Ulubiony billboard Papieża" o Janie Pawle II.
Ekspozycja targowa zostanie udostępniona zwiedzającym w piątek o godzinie 10.00, dwie godziny później w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego rozpocznie się uroczystość oficjalnego otwarcia targów, którego dokona nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Pierwszego dnia targów poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks, do której w tym roku 59 wydawców zgłosiło 248 tytułów. Książki i materiały multimedialne oceniane były w 11 kategoriach takich jak "literatura", "nauki kościelne", "książka dla dzieci", "tłumaczenie". W tym roku po raz pierwszy przyznany zostanie Feniks w kategorii "myśl humanistyczna". Uroczyste wręczenie Feniksów odbędzie się w sobotę wieczorem w Bazylice Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej.
Na wtorkowej konferencji prasowej ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Małego Feniksa, przyznawanego dziennikarzom zaangażowanym w promocję wartości chrześcijańskich w mediach. Po raz pierwszy w historii nagrody przyznano Małego Feniksa Specjalnego, którego otrzymał ks. infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika "Niedziela". Laureatami Małych Feniksów zostali w tym roku: redaktor naczelny dwumiesięcznika "Wołanie z Wołynia" ks. Witold Józef Kowalów, Ewa Hołubowicz z Informacyjnej Agencji Radiowej oraz redaktor radia Anioł Beskidów (Bielsko-Biała) Miriam Arbter-Korczyńska.
Po raz pierwszy w swojej historii Targi Wydawców Katolickich otwierają się na nowe technologie w działalności wydawniczej: odbędą się dwa panele poświecone tej tematyce. Uczestnicy pierwszego z nich, zatytułowanego "Książka elektroniczna szansą dla wydawców?", będą rozmawiać o tym, czym jest publikacja elektroniczna, jakim podlega ograniczeniom i jakie otwiera możliwości, dla kogo jest przeznaczona. Podczas drugiego panelu pt. "Publikacje elektroniczne - nowe możliwości wydawnicze" omówione zostaną formaty publikacji elektronicznych oraz rodzaje czytników i tabletów dostępnych na rynku.
Gościem honorowym tegorocznych targów będzie wydawnictwo z Watykanu - Libreria Editrice Vaticana, które zaprezentuje się w sobotę na konferencji zatytułowanej "Wydawnictwo w służbie papieża, w służbie Kościoła".
W targowej kawiarence i w namiocie rozstawionym przed Arkadami Kubickiego odbywać się będą spotkania z muzykami nurtu muzyki chrześcijańskiej takimi jak grupy Deus Meus, New Life, Inspiration.
Przez 3 targowe dni w godzinach 12-18 ulicami Warszawy będzie jeździć specjalny tramwaj dowożący za darmo targowych gości do Zamku Królewskiego. Na pasażerów pojazdu, który kursować będzie na trasie: Kawęczyńska-Most Poniatowskiego-Towarowa- Al. Solidarności- Most Poniatowskiego-Ratuszowa, czekają konkursy.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.